Zavádza mimovládka Transparency o novom šéfovi VšZP? Máme zmluvu, nemáme si prečo vymýšľať, bráni sa mimovládka

  0
  Bývalý riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava a nový riaditeľ VšZP Miroslav Vaďura (Autor: SITA)

  Okrem toho boli medializované aj informácie o podozrivom nakladaní s pozemkami. Nemocnica mala pozemky vrátane heliportu predať vraj  lacnejšie, ako je bežné. Aj vtedy bol riaditeľom Vaďura. Trochu veľa nepriaznivých informácií o novom šéfovi po Foraiovi. Najmä, keď exšéfa VšZP preslávil škandál so zmluvami a tetou Ankou.

  Príživnícka opozícia

  Poisťovňa si však za Vaďurom stojí. Vo svojej reakcie uvádza, že škandalizovanie nového riaditeľa Vaďuru odmieta. Nie sú to len médiá, ktoré sa ho majú snažiť zdiskretitovať, ale aj samotná TIS. „VšZP si vždy zakladala na korektnej spolupráci s médiami a aj naďalej jej na nej záleží. Nemôže však tolerovať, ak médiá zavádzajú a neobjektívne informujú verejnosť. A to ani vtedy, ak „len“ tlmočia názory opozície, ktorá sa na údajných „kauzách“ Miroslava Vaďuru z minulosti priživuje, alebo v prípade neoverených a nepravdivých  informácií, ktoré prostredníctvom médií verejnosti podsúva Transparency International Slovensko,“ podala si poisťovňa médiá, TIS aj samotného poslanca Miroslava Beblavého, ktorý pozorne sleduje všetko, čo sa týka čudného diania okolo VšZP.  Vaďura je tak podľa VšZP neoprávnene vykreslený ako človek so škandalóznou minulosťou, ktorý napáchal obrovské škody.

  Nová dohoda po pol roku

  Mimovládke sa však nepáči, že aj ňu Vaďura útočí. „Nový šéf  Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Vaďura nás včera na TA3 obvinil zo zavádzania. V piatok sme totiž uviedli, že ako riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava kúpil predražené CT,“ uvádza na facebooku TIS. Nový riaditeľ VšZP argumentuje tým, že cena zodpovedala kúpe kvalitnejšieho prístroja. Rovnaký prístroj však ostravská nemocnica kúpila o 400-tisíc eur menej. Vraj  nešlo o úplne rovnaký stroj.

  „Namiesto otvorenej súťaže zúžil konkurenciu na minimum s  podmienkou na chladenie CT vodou,“ argumentuje zase TIS, ktorá už aj predtým uviedla, že podľa odborníka je táto podmienka hlúposť. „Chladenie vzduchom by si zrejme žiadalo ďalšie investície vo forme stavebných prác, nemocnica však ďalším dodávateľom ani nedala šancu dať ponuku vrátane stavebných úprav a súťažiť na cene,“ upozorňuje na čudné manévre nemocnice TIS, ktorá si stojí za svojím. Navyše, nemocnica podpísala zmluvu na výkonnejší prístroj len pol roka po uzavretí pôvodnej zmluvy. „Čo nemocnicu a dodávateľa viedlo k novej dohode, Vaďura zatiaľ nevysvetlil,“ vracia úder mimovládka.

  Rovnaké alebo nie?

  Stanovisko poisťovne uvádza, že vzhľadom na CT je pravda inde. Nebolo úplne rovnaké ako to, ktoré získala lacnejšie ostravská nemocnica. TIS vraj tvrdila, že riaditeľ kúpil 64-vrstvové CT. A to nie je pravda. Prístroj mal byť kvalitnejší a 128-vrstvový, uvádza ďalej poisťovňa vo svojom vyjadrení. TIS sa bráni a ako dôkaz prikladá zmluvu. Na podmienkou chladenia vodou majú tiež vysvetlenie: „Podmienka bola stanovená preto, lebo pôvodné zariadenie fungovalo tiež na chladenie vodou. Priestor pre osadenie nového CT nemal vybudovanú ani primárnu vzduchotechniku a jej vybudovanie by si vyžiadalo dodatočné investície. Navyše, chladenie vodou má veľkú prevádzkovú výhodu v tom, že v prípade poruchy chladenia sa používa priamo voda z vodovodu,“ bráni sa poisťovňa.


  Zdroj: Transparency International Slovensko

  Miroslav Vaďura nahradil na poste riaditeľa VšZP Marcela Foraia, ktorý odišiel z funkcie pre zmluvy s jeho tetou Annnou Sučkovou. Upozornil na to aj poslanec Miroslav Beblavý. Súčasný riaditeľ pôsobil predtým v poisťovni ako riaditeľ sekcie ekonomiky a člen predstavenstva. Ešte predtým pôsobil ako riaditeľ Univerzitej nemocnice v Bratislave, vďaka čomu vyplávali na povrch podozrivé „investície“, ktoré nútia položiť si otázku, či je Foraiova náhrada skutočne adekvátna.
   

  - Reklama -