Uvedomujete si vôbec, čo ste spôsobili? Časť prejavu Vladimira Putina, ktorá asi Biely dom nepoteší

    0
    Vladimír Putin a Barack Obama (Autor: SITA)

    Ruský prezident prejavil v úvode svojho prejavu čiastočný súhlas s kritikmi, ktorí považujú OSN za zastaranú organizáciu. Súčasne však varoval pred snahami podkopať legitimitu OSN a označil tieto snahy za „extrémne nebezpečné“. „Môžu viesť k rozvráteniu medzinárodných vzťahov a vznikne svet, ktorému bude namiesto kolektívneho úsilia dominovať len sebectvo, namiesto rovnosti a slobody diktát a namiesto nezávislých štátov iba protektoráty riadené zvonku,“ vyhlásil Putin a pri tej príležitosti zdôraznil Jaltskú konferenciu, ktorá podľa jeho slov položila základy fungovania povojnového svetového poriadku. „Zásady definujúce vzťahy medzi jednotlivými štátmi, rovnako ako rozhodnutie zriadiť OSN, sa pritom realizovali v našej krajine,“ pripomenul Putin úlohu vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

    Putin hovoril aj o tom, že je v danej kompetencii každého štátu, aby si zvolil svoju vlastnú budúcnosť. „Nie sme všetci rovnakí a túto skutočnosť by sme mali rešpektovať. Národy by nemali byť nútené uplatňovať rovnaký model rozvoja, ktorý niekto zvonku označí za jediný možný. V tejto súvislosti by sme sa mali poučiť z minulosti. Spomeniem konkrétne Sovietsky zväz, ktorý z ideologických dôvodov tlačil na zmeny v iných krajinách, čo často viedlo k tragickým dôsledkom a namiesto pokroku to spôsobilo degradáciu,“ povedal Putin s tým, že namiesto toho, aby sa z chýb poučili, ich v súčasnej dobe mnohí naopak opakujú. „Stačí sa pozrieť na Blízky východ a severnú Afriku. Pravdaže, politické a sociálne problémy sa v tomto regióne hromadia a ľudia chcú zmenu. Jej dôsledkom je však násilie, chudoba a sociálna katastrofa.“

    „Chcel by som sa opýtať tých, ktorí túto situáciu zapríčinili, či si už aspoň uvedomujú, čo vlastne spôsobili. Obávam sa ale, že táto otázka zostane bez odpovede, pretože oni svoju politiku, ktorá je založená na arogancii, presvedčení o svojej výnimočnosti a beztrestnosti, aj tak nezmenia,“ uviedol Putin a upozornil na vzniknuté mocenské vákuum v tejto oblasti, ktoré sa následne vyplnilo extrémistami a teroristami. „Mnohí bojovníci tzv. Islamského štátu pochádzajú z Iraku, kde v roku 2003 uskutočnili západní spojenci inváziu. Iní prišli z Líbye, štátne zriadenie ktorej bolo zničené pred štyrmi rokmi v dôsledku hrubého porušenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 1973. Ďalší bojovníci ISIS zase pochádzajú z radikálnych sýrskych zoskupení, ktoré podporuje ako údajnú demokratickú opozíciu Západ,“ poukázal Putin.

    Celý Putinov prejav v angličtine nájdete TU

    Islamský štát bol podľa Putinových slov pôvodne zriadený ako zbraň proti nežiadúcim sekulárnym režimom. „Jeho moc sa stále rozširuje a situácia je naozaj nebezpečná. Za týchto okolností je veľmi pokrytecké a nezodpovedné na jednej strane hovoriť o hrozbách terorizmu a na druhej strane zatvárať oči pred činnosťou tých, ktorí ho financujú prostredníctvom obchodovania s drogami, zbraňami či nelegálneho obchodovania s ropou. Je takisto nezodpovedné využiť extrémistické skupiny na dosiahnutie svojich politických cieľov v nádeji, že neskôr bude možné sa ich nejakým spôsobom zbaviť alebo aspoň výrazne eliminovať ich vplyv,“ kritizoval ruský prezident a poslal hlavným vinníkom týchto praktík priamy odkaz. „Páni, máte do činenia s ľuďmi, ktorí sú krutí, ale rozhodne nie sú hlúpi. Sú rovnako bystrí ako vy. Takže je nutné sa opýtať – kto si vlastne s kým zahráva? Ostatný incident, keď údajne najzdržanlivejšia opozičná skupina dala zbrane teroristom, je toho žiarivým príkladom.“

    Akékoľvek „flirtovanie“ s teroristami považuje Putin za krátkozraké a extrémne nebezpečné. „Hrozí reťazové rozšírenie terorizmu do ďalších regiónov. A to vrátane Ruska. Naša krajina však bojuje proti terorizmu na všetkých frontoch. Ponúkame vojensko-technickú pomoc Iraku, Sýrii aj ďalším. Sme presvedčení, že je veľká chyba odmietnuť spoluprácu so súčasnými sýrskymi úradmi a vládnymi silami, ktoré statočne bojujú proti terorizmu vo svojej krajine. Mali by sme si priznať, že prezident Assad a kurdské milície sú jediné sily, ktoré sú schopné a ochotné úspešne sa postaviť teroristom v Sýrii,“ poznamenal Putin a odmietol hlasy niektorých odporcov ruskej vojenskej prítomnosti v krajine. „Nejde o žiadne naše ambície. Ide o to, že už sa jednoducho nemôžeme len nečinne prizerať, čo sa vo svete v súčasnosti deje.“

    Putin navyše vyjadril súcit a podporu utečencom, no k európskej imigračnej politike otvorených dverí zaujal opačný postoj. Masívnu migráciu označil ruský vodca za novodobé sťahovanie národov, ktoré znamená krutú lekciu pre celý svet. „Jediný spôsob, ako môžeme tento problém vyriešiť, je poskytnúť pomoc na obnovu vládnych inštitúcií, ktoré boli v týchto krajinách zničené alebo vážne oslabené. Konkrétne je nutné obnoviť vládne inštitúcie v Líbyi, irackú vládu a poskytovať komplexnú pomoc sýrskej vláde,“ uviedol Vladimir Putin na tému globálneho boja proti terorizmu. V ďalšej pasáži svojho prejavu sa dostal aj ku kritike NATO a tých, ktorí údajne stále uvažujú v duchu pravidiel studenej vojny. „Varšavská zmluva prestala existovať, Sovietsky zväz sa rozpadol, ale NATO sa stále rozširuje na východ. Skôr alebo neskôr niečo také spôsobí veľkú geopolitickú krízu. A to sa presne stalo na Ukrajine,“ povedal Putin.

    „Vláda na Ukrajine zneužila celospoločensky rozšírenú frustráciu na podnecovanie štátneho prevratu zo zahraničia. To vyvolalo občiansku vojnu. Na to, aby došlo k nastoleniu poriadku, je nutné dodržiavať minské dohody z 12. februára 2015. Ukrajinská celistvosť sa nedá zaistiť pomocou hrozby alebo vojenskej sily,“ odmietol Putin a v podobnom duchu sa vyjadril tiež k jednostrannému uvaleniu protiruských sankcií, ktoré podľa jeho názoru slúžia nielen politickým cieľom, ale aj na vylúčenie určitých krajín z celosvetovej hospodárskej súťaže na trhu. V závere svojho prejavu vyjadril ruský prezident presvedčenie o „obrovskom potenciáli“ OSN. „Vďaka tejto organizácii sa môžeme vyhnúť ďalším konfrontáciám a prijať stratégiu spolupráce. S ďalšími národmi musíme ruka v ruke spolupracovať na posilnení ústrednej a koordinačnej úlohy OSN. Spoločnými silami tak môžeme urobiť svet stabilnejším a bezpečnejším pre rozvoj všetkých národov a ľudí,“ uzavrel Putin.

    autor: pro

    - Reklama -