Porovnanie Estónska a Slovenska v infografike (dole). Posúďte kto je na tom dnes lepšie.
V Estónsku reálne funguje napríklad:
• Podanie daňového priznania, založenia spoločnosti či registrovania vozidla je možné cez internet
• Elektronické voľby od roku 2005 – prvé na svete
• Elektronický centrálny register občanov
• Elektronický občiansky preukaz v smartfóne
• Elektronickú zdravotnú kartu a elektronický lekársky predpis
• Služba sledovania spotreby energií v reálnom čase pre podniky i domácnosti
Pár faktov o využití EÚ fondov:
Estónsko EÚ fondy 2007 – 2013 celkovo 3,4 mld. EUR, z toho iba 85 mil. EUR (2,5%) bolo určených na informatizáciu estónskej spoločnosti. Čerpanie EÚ fondov v Estónsku je 95%.
Slovensko EÚ fondy 2007 – 2013 celkovo 11,5 mld. EUR, z toho 843 mil. EUR (7,3%) bolo určených na informatizáciu spoločnosti – Operačný program Informatizácia spoločnosti SR (OPIS).Čerpanie EÚ fondov na Slovensku je 66,2% (plus dodatočné plošné korekcie na OPIS). Oficiálne štatistiky sú TU.
Ako boli tieto prostriedky využité?
Ústredný portál verejných služieb „slovensko.sk“ ponúkal k 1.1.2014 občanom len 32 e-služieb (Estónsko vyše 600). Čo znamená, že Estónsko malo približne 20x viac služieb za 10x menej peňazí v rovnakom časovom období 2007-2013.
Kvalita?
Ústredný portál verejných služieb „slovensko.sk“ dnes ponúka občanom síce viac e-služieb, ale ich použiteľnosť je stabilne najnižšia v EÚ. E-služby, ako je vidieť na grafe niesu orientované na používateľa a vyžadujú si yšší počet krokov pri vybavovaní. Slovensko spolu s Rumunskom sú hodnotené, ako krajiny s najhoršími elektronickými službami v celej EÚ. Oficiálne zdroje TU.
Graf. orientácia na použivateľa (user centricity) a počet nutných krokov užívateľa (steps in the customer journey)
V roku 2013 začalo vydávanie eID – občianskych preukazov s intenzifikačným čipom – ich reálna využiteľnosť občanom je stále minimálna. Stránka “slovensko.sk” ako taká je pre normálneho človeka neprehľadná a nepraktická.
Ak ste náhodou používateľ Linuxu, či Apple iOS máte vopred smolu. Taktiež zabudnite na apky a inú mobilitu. Možnosť mať elektronický občiansky na Slovensku? Asi až potom, ako stroje a umelá inteligencia ovládnu planétu.
Stratené EÚ fondy? Skoro žiadne reálne služby? Hlavne, že sme verejne obstarali. Fungujúci štát?
Je asi čas túto situáciu zmeniť.
Róbert Auxt
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.