Kto má zastaviť Islamský štát? Zamýšľa sa František Šebej

  0
  František Šebej (Autor: SITA)

  Ako sa začal podľa Františka Šebeja sýrsky konflikt? „Nezačal sa bojom za demokraciu, ale masívnymi protestmi chudobných farmárov. So Sýrčanmi, ktorí utekajú do Európy, by sme mali byť solidárni,“ hovorí.

  Arabská jar nebola podľa Šebeja „autentický boj o demokraciu a ak aj niektorým revolucionárom o demokraciu išlo, tak v kontexte tých krajín nebola realizovateľná“. Jedinou úspešnou krajinou, ktorá sa zbavila diktatúry a prešla na určitú formu demokracie, je podľa neho len Tunisko. Teda kolíska celej arabskej jari. „No veľký počet džihádistov, ktorí dnes bojujú v Islamskom štáte, sú z Tuniska,“ dodal.

  Komparácia s Pražskou jarou? Urážka

  Tesne po udalostiach arabskej jari sa v médiách objavili prirovnania tejto revolúcie k Pražskej jari. „Takéto prirovnanie je urážkou Pražskej jari a protikomunistického odboja, ktoré boli vedome liberálne a demokratické. My, ktorí sme žili v komunistickom svete, sme mali predstavu, čo chceme a čo nie,“ povedal Šebej. Sýrsky konflikt podľa neho nemá nič spoločné s arabskou jarou. „Baššár Asad je sekulárny vojenský diktátor a proti nemu sa búrili nábožensky motivovaní sunniti. Tí sa chopili šance aj teraz, keď sa po Sýrii rýchlo rozliezli sily Islamského štátu,“ uviedol.

  Oni sú už tu

  Na otázku, či hrozí prienik Islamského štátu do Európy politik, odpovedal: „Oni tu už sú, majú európske pasy a jedného dňa sa vrátia domov. Premiér Fico sa oháňa tým, že s utečencami sem budú prichádzať bojovníci Islamského štátu. To je hlúposť, veď oni sú Európania,“ odpovedal Šebej.  Riešením by podľa neho mohlo byť zavedenie dostatočne funkčnej legislatívy v Európe, ktorá by umožnila poslať do „chládku“ vinníkov, hneď ako sa vrátia z bojov v Sýrii.

  Celý rozhovor s Františkom Šebejom si môžete prečítať TU.

  - Reklama -