Utečenci, nikto vás sem nepozýval, odkázal český prezident z rádia a pridal ďalšie pikantnosti. Vo verejnom priestore sa rozpútalo peklo, zazneli aj slová “patologický hnus”

0
Miloš Zeman (Autor: Hans Štembera)

„Česká spoločnosť sa prepadá do patologického hnusu. Vo vlne xenofóbie, rasizmu a šovinizmu úplne zmizlo normálne uvažovanie, že utečenci sú ľudia ako my,“ píše v komentári českých Britských listov Jan Čulík. Fenoménom českého strachu z utečencov sa zaoberala aj pondelková relácia Českej televízie Události, komentáře. Zaznelo, že Česi sa boja utečencov najviac zo všetkých krajín EÚ – až 81 percent. „Asi sa to dá vysvetliť tým, že u nás doteraz neboli vo väčšej miere žiadni migranti z oblasti Blízkeho východu, takže zrejme ide o strach z neznámeho. Tam, kde žije nejaká moslimská komunita – hoci to nie je úplne bez problémov – ide predsa len o nejakú skúsenosť,“ domnieva sa politológ z Inštitútu politologických štúdií Josef Mlejnek.

V Nemecku, kam väčšina imigrantov smeruje, sa ich oproti Česku obáva iba 55 percent ľudí. „Nejde len o túto aktuálnu vlnu. V Nemecku majú s imigrantmi z neeurópskych krajín dlhodobú skúsenosť. Desiatky rokov tam majú tureckú menšinu. Preto to pre nich nie je niečo, čo by vôbec nepoznali,“ vysvetľuje. Aj keď, v Nemecku sa taktiež organizujú protesty proti imigrantom, hlavne vo východnej časti krajiny, bývalej NDR. Veľkú podporu má napríklad protestné hnutie Pegida v Drážďanoch. „V bývalej NDR pritom nežije veľa cudzincov natrvalo. To potvrdzuje vysvetlenie, že čím menej skúseností s ľuďmi z iných kultúr, tým väčší strach,“ konštatuje pre ParlamentníListy.cz Mlejnek.

Zeman vyhrocuje situáciu, aby bol opätovne zvolený, myslí si Mlejnek

V pondelkovej relácii Události, komentáře bol hosťom aj bývalý šéfredaktor Lidových novín, MF Dnes či Reflexu, ktorý v súčasnosti pôsobí na webe Svobodné fórum, Pavel Šafr. Vysokú mieru inak prirodzeného českého strachu z imigrantov dával za vinu aj médiám a politikom. Hlavne prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý podľa jeho slov namiesto toho, aby problém vysvetľoval, svojimi výrokmi zachádza do extrémov. „Miloš Zeman chce z tejto situácie získať nejaký politický kapitál. On ako prezident by mal prispieť k upokojeniu situácie, nie ju vyostrovať. Ale robí to preto, že očakáva, že časť verejnosti bude jeho vyhrotené výroky schvaľovať, a tak mu stúpne popularita. To môže potom využiť pri pokuse o opätovné zvolenie,“ myslí si Mlejnek.

Zeman svojim najčerstvejším ostrým výrokom reagoval na nepokoje v utečeneckom tábore v meste Bělá pod Bezdězem. „Bolo to dané tým, že sa od ministra vnútra Chovanca dozvedeli, že ich nepustia do Nemecka. Časť z nich reagovala týmto spôsobom. Je to pochopiteľná reakcia ľudí, ktorí sa sem trmácali ktovie ako dlho. Chcú ísť do Nemecka a ocitnú sa kúsok od neho v nejakom zariadení, kde im údajne zoberú aj mobil. Chápem, že v takej situácii má človek zvýšenú tendenciu búriť sa. Na to sa nedá reagovať vetami, že musíte dodržiavať pravidlá a podobné reči,“ myslí si politológ. Podľa neho tieto kroky a výroky Miloša Zemana potvrdzujú, že sa bude opäť uchádzať o prezidentské kreslo. „Zvažuje opätovné zvolenie a začína si vytvárať voličskú základňu. Osemdesiat percent Čechov sa bojí utečencov a on sa pozerá tomuto strachu do tváre,“ objasňuje politológ Josef Mlejnek.

Šafru platia Američania, Plesla Babiš, tvrdí Žantovský

Súčasný šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl sa však vo svojom zamyslení v utorkových novinách Miloša Zemana zastáva. Tvrdí, že Zeman týmto zachraňuje náš politický systém a že bagatelizácia problémov s imigráciou sa nám môže zakrátko vypomstiť. Ako túto šéfredaktorskú polemiku vidí analytik a prorektor Akadémie managementu a komunikácie Petr Žantovský? „Je to jednoduché. Položte si otázku, kto koho platí. Pána Šafru platia Američania a pána Plesla Babiš. A odpoveď máte na stole,“ uviedol pre ParlamentníListy.cz. „Je úplne zjavné, že Andrej Babiš ako podpredseda vlády má oveľa bližšie k nacionálnej politike Miloša Zemana než Pavel Šafr. On prezentuje názory Američanov, ktorí celú súčasnú dramatickú situáciu v Európe aj mimo nej vyvolávajú a posilňujú,“ domnieva sa a vysvetľuje, prečo si to myslí: „Vezmite si nepodarenú Arabskú jar, to bola americká akcia. Bola nevydarená, prebudila k životu dramaticky islamistické, teroristické sily. Pozrite sa, v akom rozklade je dnes Líbya. A kto obesil pred očami celého sveta a neagresívnych moslimov v Iraku Saddáma Husajna? Predsa Američania. Rozpútali po celom svete nesmierny chaos a pán Šafr hovorí v ich prospech. Preto nemôže byť konformný s tým, čo si myslí nacionálny politik, ako je Zeman.“

Žantovský sa tiež vyjadril k dôvodom rekordných obáv Čechov z imigrantov. „Je ich viac. Máme zlú skúsenosť s jednou sociálnou a etnickou skupinou a to v ľuďoch vyvoláva rôzne asociácie. Nikdy sme nemali dlhodobú skúsenosť s moslimským živlom ako v Nemecku alebo vo Francúzsku. Preto máme väčšiu obavu a taký intuitívny strach z toho, čo všetko to môže znamenať,“ hovorí. „Mediálna sféra nás neustále zahŕňa informáciami, ako si počínajú rôzni moslimskí bojovníci, ako odrezávajú ľuďom hlavy a znásilňujú školáčky. To vyvoláva pochopiteľný a oprávnený stav psychózy,“ myslí si.

Veľmi dôležité je podľa neho to, že napríklad v porovnaní so Slovenskom nám české médiá v tejto veci oveľa viac klamú. „Neustále nás presviedčajú o tom, že mať imigrantov je úžasné. V jednej z predchádzajúcich debát dokonca zaznelo, že nás imigranti geneticky obohatia. Toto masívne mediálne klamstvo ľuďom logicky vadí a vyvoláva to pomerne silnú opačnú reakciu. Tomu sa nečudujem a je to podľa mňa adekvátne,“ tvrdí Petr Žantovský.

autor: Oldřich Szaban

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu