Lipšicovi sa NOVA rozpadá pred očami. Po koalícii z OĽaNO z nej masovo zdrhajú členovia

  0
  Sprava: Líder OĽaNO Igor Matovič a predseda strany NOVA Daniel Lipšic (Autor: SITA)

  “Niektoré posledné kroky, ktoré sa v Nova robili, a mám na mysli základný pilier tvorby koalície, ktorým má byť oslovovanie ľudí na kandidátku do parlamentných volieb mimo politiky a nie hodnotovo blízkych, s tým mám osobný problém,” povedal dnes novinárom Žitňan, ktorý bude spolupracovať s KDH v rámci projektu KDH plus. Žitňana na spoluprácu oslovil predseda KDH Ján Figeľ. Žitňan je bývalý policajt. KDH chce pomôcť v príprave programu, ktorý by sa týkal vnútornej bezpečnosti. Problém dnes vidí v prijímaní nových policajtov. Súčasné výberové konania podľa neho nie sú dosť transparentné. Podobne ako viacerí opoziční politici navrhuje oddelenie policajnej inšpekcie od ministerstva vnútra.

  Hnutie Nova opúšťa aj približne 20 členov v Košickom kraji na čele s kandidátkou na predsedníčku kraja Danielou Palaščákovou. Majú rovnaký dôvod ako Žitňan. Tí však neodchádzajú do KDH, ale do strany Sieť Radoslava Procházku. Odísť majú aj viacerí členovia v Trnavskom a Trenčianskom kraji.

  Prezliekači kabátov

  Hnutie OĽaNO, ktoré vedie Igor Matovič, a Nova pod vedením Daniela Lipšica 29. júna oznámili, že pôjdu do najbližších parlamentných volieb spoločne – v koalícii. Lipšic v tom čase rokoval aj o spolupráci s KDH. „Neverím, že je to pre koalíciu s OĽaNO, pretože som bol prítomný na ich republikovej rade, kde všetci prítomní jednohlasne podporili koalíciu s naším hnutím. Skôr si hľadajú ľahší výťah do parlamentu a preto sú kedykoľvek ochotní prevrátiť politické tričko. Takýto prístup v politike mi nikdy nebol sympatický,“ povedal Matovič.

  Podľa analytika Jána Baránka odchody členov z Nova oslabia aj predvolebnú koalíciu OĽaNO a Nova. „Koalícia OĽaNO a Nova vyzerala ako bezproblémová. Toto však zásadne situáciu mení. Je na zvážení, či to bude koalícia OĽaNO a Nova alebo zosekaná Nova,“ povedal dnes Baránek.

  Predvolebnú koalíciu NOVA – OĽaNO schválili podľa tlačového oddelenia orgány hnutia NOVA jednomyseľne a podporil ju aj krajský predseda v Banskej Bystrici. „Lanárenie našich predstaviteľov považujeme za prejav uznania kvality ľudí v hnutí NOVA. Hlavným cieľom spojenia s OĽaNO je skoncovať s oligarchickým systémom, ktorý tu zaviedol Smer, a preto sa budeme sústreďovať na získanie nových ľudí na spoločnú kandidátku,“ uvádza hnutie v stanovisku.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu