Zahraniční študenti nesmú byť znevýhodňovaní, zaplatia to slovenskí vysokoškoláci

  0
  Vysokoškolské internáty v bratislavskej Mlynskej Doline (Autor: SITA)

  Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave pristúpilo k plateniu záloh z jednoduchého dôvodu. Nechcelo diskriminovať študentov zo zahraničia, ktorí stoeurový depozit už platia. To však len preto, že univerzita mala údajne zlé skúsenosti so zahraničnými študentmi, ktorí ničili zariadenie izieb a po ich odchode z republiky bolo obtiažne vymáhať od nich peniaze za zničený majetok na internátoch.

  Za to, že si vedenie univerzity nevedelo poradiť s neprispôsobivými vysokoškolákmi z cudziny, teraz budú platiť aj Slováci. Platba kaucie za internátnu izbu bude po novom povinná pre všetkých. Vysoká škola totiž nechce podľa Denníka N znevýhodňovať zahraničných študentov. Preto zaviedla zálohovú platbu, z ktorej si vezme peniaze v prípade, ak študent počas pobytu poškodí zariadenie internátu. Slováci budú mať predsa len jednu výhodu. Budú môcť zaplatiť 100 eurovú kauciu na dve splátky, ale aj to len v prípade, že zostanú na internáte bývať celých 10 mesiacov, teda jeden akademický rok.

  Pre niektorých študentov je 100 euro navyše za ubytovanie príliš veľká suma. Mesačný poplatok v internátoch Ľ. Štúra v bratislavskej Mlynskej Doline, ktoré patria Univerzite Komenského, sa pohybuje od 47 eur za izbu v pôvodnom stave až po 113 eur za izbu, ktorá prešla rekonštrukciou. K tejto cene sa od septembra pridá ešte sto eurový poplatok za kauciu. Napriek tomu, že chcelo vedenie UK zrovnoprávniť zahraničných a domácich študentov, nepodarilo sa. Vysokoškoláci z cudziny budú musieť platiť ešte o 60 eur viac ako Slováci, ktorí budú mať záujem bývať na bratislavských internátoch Univerzity Komenského. Študenti zo zahraničia tak zaplatia kauciu vo výške 160 eur.

  Celý článok si môžete prečítať TU

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu