Slovenská informačná služba a špecializované policajné zložky majú pohotovosť. Na Slovensku platí najnižší stupeň teroristickej hrozby

  0
  Guantánamo (Autor: SITA)

  Na Slovensku platí najnižší stupeň teroristickej hrozby. “Príslušné zložky polície, ale aj ďalšie orgány vrátane SIS majú zriadené centrum pre monitorovanie teroristických hrozieb 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Keby malo dôjsť k zvýšenému riziku, sme povinní ho vyhlásiť. Nič v tejto súvislosti nie je zaregistrované ako zvýšená hrozba alebo nebezpečenstvo,” informoval tlačový odbor ministerstva vnútra. Podpredseda SaS Ľubomír Galko krátko po policajnom zásahu vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby informoval občanov, čo sa udialo pri zásahu slovenskej polície voči bývalému väzňovi z Gauntánama a aké opatrenia sa prijali, aby slovenským občanom nič nehrozilo.

  „Projekt pomoci USA s uzatvorením väzenia v Guantáname a prijatím väzňov trvá od roku 2008, doteraz sme v súvislosti s ním nezaznamenali žiadne bezpečnostné hrozby ani ohrozenie, ktorého by sa mali obávať obyvatelia Slovenska. Z Guantánama boli väzni prepustení preto, pretože im nebol dokázaný trestný čin terorizmu. Paniku o potenciálnej hrozbe a nezmysly o mučení, ktorú šíria niektoré bulvárne médiá, nepomáhajú nikomu,“ uvádza rezort vnútra. Každý občan, aj cudzinec, ktorý je na území SR, však musí podľa ministerstva dodržiavať platné zákony, vrátane výziev zasahujúceho policajta. „Ak tak niekto neurobí, polícia prijíma adekvátne opatrenia, tak ako to bolo v tomto prípade,“ vysvetľuje ministerstvo.

  Väzni z Guantánama u nás zostanú len dočasne

  Dvaja z ôsmich ľudí, ktorých k nám previezli z Guantánama, už nie sú na území Slovenska a ministerstvo vnútra pracuje na tom, aby mohli všetci začať život v tretej krajine. „Ministerstvo garantovalo, garantuje a aj bude garantovať bezpečnosť v súvislosti s týmto programom. Rezort vnútra nebude z taktických dôvodov s médiami rozoberať, akým spôsobom s týmto ľuďmi pracuje, ani to, akým spôsobom prebieha ich integrácia, pretože by to mohlo ich integráciu zmariť,“ uzatvára rezort vnútra.

  Video so zákrokom slovenskej polície proti Tunisanovi, ktorý na Slovensko prišiel ako bývalý väzeň z Gauntánama, podľa týždenníka Plus 7 dní zverejnila v uplynulých dňoch arabská televízia al-Džazíra. Autor nahrávky televíziu informoval, že polícia zadržaného muža mučila. Policajti ho zatkli v azylovom dome na Slovensku. Celý zásah nahrával muž z vyššieho poschodia napriek tomu, že jeden policajt si ho všimol a upozorňoval ho, aby s tým prestal.

  - Reklama -