streda, 21 apríla, 2021
9.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová zrušila výberové konanie na sudcu trestnoprávneho kolégia

Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová zrušila výberové konanie na sudcu trestnoprávneho kolégia

To, čo sa deje na Najvyššom súde, je výsledkom rôznych rozhodnutí dvoch senátov v dvoch rôznych prípadoch. Ide o zrušenie rozsudku nad policajtom pre údajnú nezákonnosť policajnej inšpekcie a o sudcu Milana Vargu, ktorého v Česku odsúdili za jazdu pod vplyvom alkoholu. Na Slovensku to bol v tom čase len priestupok, a sudca preto ďalej pôsobil vo funkcii. Rozdielne rozhodli v týchto prípadoch dva senáty Najvyššieho súdu. Jeden pod vedením Štefana Harabina a druhý na čele s Jurajom Klimentom.

Harabinov senát zrušil rozsudky, ktoré vydal sudca Varga s tým, že jeho verdikty sú nezákonné, pretože v Česku spáchal priestupok, keď šoféroval pod vplyvom alkoholu. Senát pod vedením Klimenta naopak potvrdil rozsudky, ktoré vyniesol Varga. V Českej republike totiž odsúdili Vargu v roku 2011, keď ešte nebola jazda pod vplyvom alkoholu na Slovensku trestným činom, ale iba priestupkom.

V prípade policajnej inšpekcie, ktorej legitimitu spochybňuje Harabinov senát, je tu problém. Orgán, ktorý spadá pod ministerstvo vnútra vznikol ešte v roku 2007 a o tri roky neskôr policajnú inšpekciu priradili priamo pod ministra vnútra. Podľa Harabina policajná inšpekcia nemá základ v legislatíve, a preto jeho senát zrušil rozsudky Špecializovaného trestného súdu. Denník SME vo svojom článku k téme pripomína, že vďaka tomuto spochybneniu policajnej inšpekcie sa na slobodu dostali dvaja policajti právoplatne odsúdení za korupciu.

Ešte v júli pritom senát pod vedením sudcu Juraja Klimenta zamietol odvolanie jedného z policajtov proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu s tým, že inšpekcia ministerstva vnútra pracuje v súlade so zákonom. Rozdielnymi rozhodnutiami dvoch senátov pod vedením Klimenta a Harabina sa bude na jeseň zaoberať trstnoprávne kolégium Najvyššieho súdu.

Celý článok si môžete prečítať TU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 21. apríla 2021 - 00:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -