Na juhu Maďarska je nový veľký tábor pre 1000 migrantov

  0
  Utečenci z Afganistanu na srbsko-maďarskej hranici (Autor: SITA)

  Stanový tábor s rozlohou 200 metrov štvorcových stojí v areáli bývalých vojenských kasární. Jeho kapacita by mala stačiť na dočasné ubytovanie zhruba 1000 osôb, ktoré musia byť vzhľadom k nezákonnému vstupu do Maďarska pod neustálym dozorom. Zadržaní budú podľa agentúry v tomto objekte registrovaní a následne sa rozhodne, či môžu požiadať o udelenie azylu, prípadne či bude proti nim zahájené policajné šetrenie.

  Maďarsko čelí od minulého roka veľkej vlne ilegálnych utečencov. Zatiaľ čo ešte začiatkom tohto roka väčšinu z nich tvorili kosovskí Albánci utekajúci za lepším životom do krajín Európskej únie, v poslednej dobe prevažujú utečenci hlavne zo Sýrie, Iraku a z Afriky. Od januára už maďarské úrady registrujú 61 000 migrantov.  

  Maďarská vláda sa chystá postaviť na hraniciach so Srbskom štyri metre vysokú a 175 kilometrov dlhú bariéru

  V poslednej dobe sa do krajiny dostáva nezákonne každý deň okolo tisíc ľudí. Polícia dnes informovala, že v priebehu piatka zastavila na hraniciach so Srbskom 1 087 ilegálnych utečencov vrátane 159 detí. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa vo štvrtok posťažoval, že v Európskej únii momentálne prichádza najviac ilegálnych imigrantov do Maďarska, a aj napriek tomu sa naďalej venuje najväčšia pozornosť situácii s utečencami, ktorí sa na chatrných lodiach dostávajú do Európy zo severu Afriky cez Stredozemné more.

  Budapešť si pred časom vyslúžila kritiku za utorkovú informáciu, že dočasne pozastaví plnenie európskej azylovej dohody, pretože nie je ochotná prijímať z úniových štátov späť migrantov bez príslušných dokumentov. Vláda premiéra Viktora Orbána sa však odvoláva na dublinské nariadenie, ktoré stanovuje kritéria pre určenie štátu EÚ, ktorý má byť príslušný k posudzovaniu žiadosti o azyl. Obvykle je to tá krajina, do ktorej ako prvej na území Európskej únie žiadateľ vstúpil. Podľa Maďarov väčšina migrantov, ktorých chcú iné krajiny EÚ poslať späť do Maďarska, vstúpili na územie únie v Grécku.

  Maďarská vláda sa tiež chystá postaviť na hraniciach so Srbskom štyri metre vysokú a 175 kilometrov dlhú bariéru, ktorá by mala pomôcť zabrániť nekontrolovateľnému prenikaniu migrantov. Skoro všetci utečenci totiž do Maďarska prichádzajú cez Srbsko, ktoré nie je členom EÚ.

  autor: ČTK, mp

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu