Kto sú utečenci? Ako myslia? Čo od nás chcú? Prečo sa ich bojíme? Môžeme im pomôcť? Na tieto otázky odpovie človek, ktorý sa utečencov dotkol

  0
  Sprava v popredí: Andrej Bán, fotograf a reportér týždenníka .týždeň (Autor: SITA)

  Cestovateľ, fotograf a reportér týždenníka .týždeň Andrej Bán bol hosťom Štefana Hríba v televíznej relácii Pod lampou. Rozprávali sa o horúcej téme, ktorá v ľuďoch vyvoláva rôzne vášne: od nenávisti až po ľútosť. Áno, myslíte si správne: reč bola o utečencoch.

  Oni nepožiadajú v Grécku o azyl, lebo tam nechcú žiť

  Prvotným zámerom Andreja Bána bolo zmapovať situáciu v krízou zmietanom Grécku. „Z hľadiska ľudskej situácie je ale oveľa vážnejší problém to, že cez Grécko prúdia státisíce utečencov z krajín, ako je Sýria, Afganistan či Pakistan. Túto situáciu v Európe veľmi vážne nezvládame,” vysvetľuje Bán. Reportér sa preto rozhodol, že do Grécka pôjde cez Maďarsko, Srbsko a Macedónsko. Až 60 percent utečencov prechádza cez maďarskú dedinu Mórahalom. Ide o 25 kilometrov dlhú hranicu so Srbskom. Denne tadiaľ utekajú stovky ľudí. Maďarsko už na spomínanom mieste začalo budovať plot.

  Čo od nás tí utečenci vlastne chcú?

  Andrej Bán hovorí, že väčšina utečencov nemá nič. Najtypickejší obraz sú vraj zničené topánky, lebo išli stovky kilometrov pešo. Ľudia zo Sýrie rozprávali o hrôzach vojny. Podľa štatistík OSN, zo Sýrie ušlo pred vojnou už 4,2 milióna ľudí. To sú skutočne obete vojny, ktoré utekajú kvôli záchrane vlastných životov. Tí ľudia by mali mať podľa názoru Bána prednostné právo na to, že sa o nich v Európe postaráme. Mnohí z utečencov mali doma prácu. „To nie sú ekonomickí migranti v zmysle, že nemajú vo svojej krajine čo jesť. Oni hovoria: ,My nechceme vaše peniaze, my chceme len žiť‘,“ vysvetľuje Andrej Bán. Ďalšou zastávkou fotografa bolo Albáncami obývané územie na juhu Srbska Preševo. Obyvatelia Preševa údajne utečencov akceptovali a prijali. „My neuvažujeme, či tým ľuďom máme pomôcť, my sme moslimovia, oni sú moslimovia, je to pre nás prirodzené,“ pokračuje Bán.

  Sýrčania nám ukázali rany, ktoré im spôsobili bitím macedónski policajti

  Konkrétna skúsenosť s utečencami zásadne mení názor človeka na túto problematiku. „Moje predstavy sú tiež veľmi vzdialené názoru, že by sme ich mali všetkých prijať. Toto je akútna humanitárna katastrofa, ktorá sa odohráva tu a teraz. Sme povinní tým ľuďom poskytnúť nevyhnutnú pomoc, aby prežili,“ vyjadril svoj názor reportér .týždňa. „Nehovorím, že by všetci mali prísť na Slovensko či do Európy, ale je nedôstojné, aby sme ich nechávali v takýchto podmienkach niekoľko týždňov vysilených na ceste,“ hovorí Andrej Bán. Vo svojom rozprávaní pokračuje, ako si predstavuje našu pomoc utečencom. Podľa neho by sme im mali zabezpečiť tábory, kde by bolo základné vybavenie, ako voda, lieky či potraviny. Takýmto spôsobom by sme výrazne odbremenili Grécko v posudzovaní žiadostí utečencov a ekonomických migrantov o azyl.

  Rozhovor Štefana Hríba s Andrejom Bánom si môžete pozrieť TU

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu