piatok, 26 februára, 2021
18 C
Bratislava
Úvod Aréna MZV: O predsedníctve v Rade EÚ diskutuje aj s opozíciou

MZV: O predsedníctve v Rade EÚ diskutuje aj s opozíciou

Ako informoval šéf rezortu diplomacie, diskusie sú súčasťou snahy ministerstva zapojiť do procesu príprav čo najširšie spektrum relevantných účastníkov. „Aj preto už dva roky vedieme dialóg s politickými stranami o priebehu príprav. Chceme byť maximálne transparentní a v konzultáciách sa snažíme predchádzať tomu, aby vznikali o procese príprav akékoľvek pochybnosti,“ zdôraznil Lajčák. Slovensko preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie (SK PRES) 1. júla 2016. Parlamentné voľby, z ktorých vzíde nová vláda, budú 5. marca 2016.

Rok pred SK PRES Lajčák verejnosti priblížil, ako napredujú prípravy a čo ešte treba urobiť. Zároveň tiež uviedol, že s harmonogramom príprav oboznámil aj predstaviteľov politických strán, ktoré sú v parlamente alebo majú veľkú šancu sa po voľbách do Národnej rady SR dostať. Lajčák sa so zástupcami politických strán prvý raz stretol v januári, ale ministerstvo strany priebežne začleňuje do dialógu na úrovni Národného konventu a priebežne im posiela materiály súvisiace s predsedníctvom.

V máji 2013 strany takisto podpísali Deklaráciu o nezneužívaní predsedníctva na politický boj. Predsedníctvo by sa tak nemalo stať témou politických šarvátok. „Veľmi nám záleží na celospoločenskom vlastníctve témy predsedníctva, pretože poskytne priestor a možnosti širokej škále aktérov – od vlády, parlamentu a samospráv cez našich umelcov, podnikateľov, školy alebo mimovládnymi organizáciami,“ pripomenul šéf diplomacie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 303,420 +2,645 Dnes Úmrtí 6,966 +107 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 41,154 Last updated: 26. februára 2021 - 16:30 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky