Frešo (SDKÚ-DS): Fico chce ovládnuť prokuratúru.Tá potrebuje posilniť kontrolu, nie diktatúru šéfa

0
Pavol Frešo (Autor: SITA)

„Pôsobenie Jaromíra Čižnára je už od začiatku poznačené snahou Smeru za každú cenu ovládnuť prokuratúru. Ficovi poslanci sa rozhodli dosadiť premiérovho kamaráta na post aj napriek faktu, že na túto pozíciu bol už zvolený Jozef Čentéš. Predložený zákon o prokuratúre je len ďalšou snahou o koncentráciu a uzurpovanie si moci,“ uviedol predseda SDKÚ Pavol Frešo. Ako vraví, v medzirezortnom pripomienkovom konaní Generálna prokuratúra akceptovala časť pripomienok, no predložený návrh v plnej miere ukázal ideovú predstavu jej vedenia. Po skúsenostiach s fungovaním vládnej väčšiny v parlamente však podľa Freša existuje reálne riziko, že niektoré pôvodne zverejnené predstavy sa môžu do zákonov o prokuratúre a prokurátoroch „prepašovať“ v tichosti.

Predseda Sekcie spravodlivosti a bezpečnosti SDKÚ-DS Ján Keselý upozornil na zásadné zmeny v predložených návrhoch zákonov o prokuratúre a o prokurátoroch a právnych čakateľoch, ktoré v polovici júla posunula Generálna prokuratúra do pripomienkového konania. Ide o zotrvanie generálneho prokurátora vo funkcii po skončení mandátu až do momentu, kým bude vymenovaný nový generálny prokurátor, právomoc generálneho prokurátora vymenovať vedúceho funkcionára prokuratúry bez súhlasy Rady prokurátorov či právo generálneho prokurátora preložiť prokurátora, ktorý sa disciplinárne previnil, na nižšiu pozíciu bez rozhodnutia disciplinárnej komisie. Generálny prokurátor podľa návrhu získa právomoc mimoriadne odmeňovať prokurátorov do výšky jedného platu bez presne stanovených kritérií, právo nezdôvodňovať výmeny prokurátorov v jednotlivých prípadoch a právo nezdôvodňovať pokyny prokurátorom, aký postup majú zvoliť pri preverovaní jednotlivých prípadov.

Uzurpovanie moci

„Prokuratúra musí fungovať na základe prísnej hierarchie. Jej monokratický systém však môže zvádzať na prílišnú koncentráciu moci. Návrhy predložené do pripomienkového konania sú toho dôkazom. Ak by boli schválené, posilnila by sa diktatúra generálneho prokurátora a oslabila kontrola jeho rozhodnutí. Aj keď Generálna prokuratúra tieto body zo svojich návrhov vypustí, stále si ich môžu osvojiť niektorí poslanci Smeru a pretlačiť ich do zákona, čím presunú viac moci do rúk jedného muža,“ upozornil Keselý.

Prokuratúra sa podľa neho potrebuje uberať opačným smerom. Podrobné písomné zdôvodňovanie rozhodnutí, pokynov či presunov, väčšia kontrola prokurátorskou samosprávou či jasné pravidlá odmeňovania a trestania sú podľa SDKÚ-DS len niektorými nástrojmi, ktoré zmodernizujú a sprofesionalizujú fungovanie prokuratúry.

- Reklama -