Saudskú Arábiu už nerozoznáte od Islamského štátu. Jediný rozdiel? Oblečenie

4.1.2016 16:00

Po tom, ako sa Saudská Arábia rozhodla popraviť 47 ľudí, medzi nimi aj duchovného al-Nimra, to medzi Saudmi a Iráncami doslova vrie. V Teheráne dav napadol saudskoarabské veľvyslanectvo, dôsledkom čoho je „tresť“ Saudov. To však stále nie je všetko. Na internete sa objavili obrázky, ktoré prirovnávajú Saudov k radikálnym islamistom z Daeš.

Saudskú Arábiu už nerozoznáte od Islamského štátu. Jediný rozdiel? Oblečenie
Foto: SITA
Popis: Salman bin Abd al-Azíz, kráľ Saudskej Arábie

Oranžový plášť na kľačiacom mužovi znamená pri Daeš, čiže samozvanom Islamskom štáte, že dotyčného čoskoro popravia. Za ním stojí zamaskovaný radikál s nožom v ruke. Toto je typický výjav toho, čo pácha Daeš na území, ktoré má pod kontrolou.

Biely plášť v prípade obete i kata a namiesto noža meč. Takýto výjav by sa podľa autorov kresieb, ktoré zaplavili internet, hodil na Saudskú Arábiu. Jedna kresba zobrazuje výjav typický pre ISIS tvárou v tvár saudskoarabskej alternatíve. Jeden obrázok hlása, že dotyčného na ňom odsúdili pre nepriateľské správanie voči ISIS, a druhého pre nepriateľstvo voči prívržencom ISIS, čiže Saudom. Jediným rozdielom má byť len oblečenie.

Tento obrázok sa objavil na stránke najvyššieho vodcu aj na Twitteri. Foto: Twitter/Trita Parsi

Tento obrázok sa objavil na stránke najvyššieho vodcu aj na Twitteri. Foto: Twitter/Trita Parsi

Stínajú hlavy a vedú Radu OSN pre ľudské práva

Ľudia na sociálnych sieťach začali karikatúrami zosmiešňovať členstvo Saudskej Arábie v Rade OSN pre ľudské práva, informuje The Independent. Svet totiž šokovala správa, keď sa rozhodlo, že túto radu bude ovládať Saudská Arábia prostredníctvom ambasádora Faisala bin Hassana Trada. Absurdné vymenovanie si vyslúžilo prívlastky šokujúce a škandalózne.

Na jednom obrázku napríklad oneskorene príde predstaviteľ Saudov na stretnutie Rady, na bielom oblečení má krv s vysvetlením: „Ospravedlňte moje meškanie. Bol som zaneprázdnený stínaním nejakých hláv.“

Karikatúra od Carlosa Latuffa. Foto: Twitter/Ahmad Parhizi

Karikatúra od Carlosa Latuffa. Foto: Twitter/Ahmad Parhizi

Tak či onak, Saudská Arábia, už aj tak kritizovaná za to, že podporuje Islamský štát, si takto vyslúžila novú vlnu kritiky a zároveň nenávisť u Iránčanov.  Popravený ajatolláh podporoval šiítov, a nie sunitov, čo sa v krajine vyžaduje. Okrem toho si však Saudi našli dostatok dôvodov, aby al-Nimra postihol trest smrti. Vyvolalo to obrovské pobúrenie u Iránčanov, ktorí napadli saudskoarabskú ambasádu v Teheráne. Saudov to naštvalo a tak vyhlásili, že personál iránskeho veľvyslanectva a ďalšie iránske organizácie v Saudskej Arábii majú krajinu opustiť do 48 hodín.

Irán totiž Saudská Arábia obvinila z toho, že nie je schopný ustrážiť si veľvyslanectvo v Teheráne. To sa počas prejavovania iránskeho hnevu stalo aj terčom podpaľačstva. Paradoxne, Saudi si vyliali zlosť na spomínanom iránskom personále, hoci celú vyhrotenú situáciu spôsobili oni sami popravou šiítského duchovného, ktorý sa previnil tým, že bol kritikom sunitskej dynastie Saudov.

Hlboko chybné rozhodnutie

Iránsky najvyšší vodca Ali Khameni ostal incidentom viac ako znepokojený a hovoril o božom treste. Spomínaný obrázok porovnávajúci ISIS so Saudmi, ktorý sa pýta, či je medzi nimi nejaký rozdiel, sa objavil práve na jeho webe. Priestor dostal aj na sociálnej sieti Twitter.

Nad hromadnými popravami vyjadrila sklamanie aj Veľká Británia. Tie totiž vyvolali nepokoje a vedú k zrúteniu diplomatických vzťahov medzi Rijádom a Teheránom, informuje Daily Mail. „Veľká Británia je rozhodne proti trestu smrti,“ vyhlásil hovorca rezortu zahraničných vecí Tobias Ellwood, ktorý je „otrasený z eskalácie napätia na Blízkom východe“. Podľa neho však existujú ľudia, ktorí budú chcieť sektárske napätie ešte zvýšiť.

Rovnaký názor má aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Hovorca Amnesty International Shane Enright vyhlásil, že „trest smrti bol neprijateľný za každých okolností“. Proces proti popravenému šiítskému duchovnému bol podľa organizácie „hlboko chybný“. „Tiež sme dospeli k záveru, že ho uväznili len pre vyjadrovanie svojich mierumilovných pohľadov na vec a pokojné protestovanie proti režimu. Je to absolútne a zásadné porušenie základných ľudských práv,“ doplnil.

Demonštrácie aj v Londýne

Brat popraveného duchovného Mohamed povedal, že vraj ho už pochovali na neznámom cintoríne. Ako sa však vyjadril, poprava bola šokom, lebo dúfal v prijatie politického prístupu a k vyriešeniu situácie bez krviprelievania.

Poprava pohla moslimským svetom a podporu mŕtvemu duchovnému, a výzvu k akcii proti saudskému režimu vyjadrili aj demonštranti v Londýne. Tí sa zhromaždili pred saudskoarabským veľvyslanectvom v Londýne.

Popravy sa konali v Saudskej Arábii na 12 rôznych miestach a hlavným dôvodom bol terorizmus. Väčšina z nich boli navyše suniti, šiíti boli štyria, medzi nimi aj al-Nimr. Týchto ľudí uznali Saudi za vinných z účasti na zabití príslušníkov bezpečnostných síl či odmietnutia poslušnosti voči vládcovi krajiny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ruské špeciálne jednotky sa zapojili do bojov v Sýrii

13:00 Ruské špeciálne jednotky sa zapojili do bojov v Sýrii

Ruské špeciálne jednotky pomáhajú sýrskej armáde pri strategicky významnom meste Dajr az-Zaur ležiac…