Starosta Mútneho Murín kandiduje na župana žilinského kraja ako nezávislý, jedným z jeho pilierov je bezpečná zdravá župa

19.8.2017 22:20

Starosta obce Mútne Marián Murín včera v Žiline oficiálne oznámil kandidatúru na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) ako nezávislý kandidát.

Starosta Mútneho Murín kandiduje na župana žilinského kraja ako nezávislý, jedným z jeho pilierov je bezpečná zdravá župa
Foto: TASR - Erika Ďurčová
Popis: Marián Murín

„Je čas, aby sme nevolili politikov, ale vyberali si ľudí, ktorí sú skutočne nezávislí. Chcem byť županom pre všetkých jedenásť okresov Žilinského kraja, županom pre všetky regióny,“ povedal Murín.

Kampaň chce postaviť na piatich pilieroch. „Pilier číslo jedna – skúsenosť a schopnosť riadiť a rozumne hospodáriť. Mám skúsenosti s riadením samosprávy a viem hospodárne nakladať s verejnými prostriedkami. Druhý pilier je riešenie najvypuklejších problémov v kompetencii ŽSK. Chcem sa sústrediť na riešenie všetkých boľačiek v kraji. A to sú hlavne cesty, zdravotníctvo, sociálna starostlivosť a mnoho ďalších vecí, o ktorých bohužiaľ mnohí občania ani nevedia, že ich má ŽSK v kompetencii,“ podotkol Murín.

„Tretí pilier – bezpečná zdravá župa, ktorá zvýši kvalitu života všetkých občanov. Štvrtý pilier – efektívne hospodárenie župy. Je mnoho rezerv, ktoré sa dajú využiť ináč pri tvorbe rozpočtu alebo aj pri tom, keď si skontrolujeme rozpočet nášho vyššieho územného celku (VÚC). Piaty pilier – poznateľnosť župy. Za viac ako 15 rokov fungovania VÚC na Slovensku len okolo 20 percent ľudí vie, čo vôbec znamenajú. Ale podstatne menej ľudí vie, aké kompetencie majú a čo všetko majú pre nás zabezpečovať,“ zdôraznil Murín.

Záujem uchádzať sa o post predsedu ŽSK zatiaľ potvrdili súčasný predseda Juraj Blanár (Smer-SD), poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline Peter Cibulka (nezávislý), poslankyňa Národnej rady (NR) SR Erika Jurinová (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS), zakladateľ hnutia Vzdor Kysuce Marián Magát, exposlanec NR SR za stranu Smer-SD Anton Martvoň a bývalý minister školstva a podpredseda vlády SR Ján Mikolaj (SNS).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerka Martina Lubyová ocenila učiteľov Žilinského kraja

15:00 Ministerka Martina Lubyová ocenila učiteľov Žilinského kraja

Z rúk ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej si v utorok 10. apríla 2018 pr…