Prešovský kraj má prvenstvá len v negatívnych ukazovateľoch, hovorí kandidát na župana, ktorý si trúfa vystriedať Chudíka

10.7.2017 12:09

Svoju kandidatúru na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v novembrových voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) dnes ohlásil Bardejovčan Andrej Gmitter, ktorý bude nezávislým kandidátom.

Prešovský kraj má prvenstvá len v negatívnych ukazovateľoch, hovorí kandidát na župana, ktorý si trúfa vystriedať Chudíka
Foto:
Popis:

Pôsobil deväť rokov najmä v oblasti inšpekcie práce, a to na pozícii generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce.

Kraj má podľa jeho vyjadrenia prvenstvá len v negatívnych ukazovateľoch. „Najvyššia nezamestnanosť v rámci Slovenska, zhruba 57.000 nezamestnaných a naopak, najnižšie mzdy. Priemerná mzda tu dosahuje 796 eur, pričom celoslovenský priemer je 912 eur. Je tu najvyššia migrácia obyvateľstva a taktiež kraju patrí posledné miesto z hľadiska prílevu zahraničných investícií,“ povedal pre TASR.

V kraji je nevyužitý potenciál na to, aby mladí a schopní ľudia prestali odchádzať za prácou na západ Slovenska alebo do zahraničia. Gmitter vidí riešenie v inovatívnom prístupe k riadeniu, nových myšlienkach a nápadoch pre jeho rozvoj. 

K jeho prioritám patrí zatraktívnenie regiónu pre zahraničných investorov, zefektívnenie verejnej dopravy, ktorá nepokrýva potreby občanov. Chce transparentným spôsobom skvalitniť infraštruktúru a zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti aj v odľahlých obciach.

Navrhne zmenu pravidiel pri rozhodovaní o použití finančných príspevkoch pre odkázaných občanov. Viac financií chce prerozdeliť do športu a kultúry.

V Prešovskom kraji zatiaľ ohlásili svoju kandidatúru na post predsedu PSK podnikateľ František Oľha (Šanca), súčasný predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD), primátor Levoče Milan Majerský (KDH), druhý viceprimátor mesta Poprad Pavol Gašper (nezávislý) a SNS nominovala primátora mesta Svit Miroslava Škvareka. 

PSK mal doteraz jediného predsedu VÚC od vzniku krajských samospráv, ktorým je Peter Chudík.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

 Progresívne Slovensko a Spolu podporujú v Bratislave architekta Valla

20:00 Progresívne Slovensko a Spolu podporujú v Bratislave architekta Valla

Mimoparlamentné Spolu - občianska demokracia a Progresívne Slovensko podporujú architekta, aktivistu…