Sýrske siroty: Andrej Babiš odpovedal na výčitky Junckera a predstavil prekvapivý plán

16. 10. 2018 7:00

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pre Le Monde povedal, že považuje za škandálne, že niektoré krajiny EÚ vrátane ČR absolútne odmietajú prijímať migrantov, a to dokonca aj deti bez sprievodu. Podľa Junckera sú neprijateľné „zhubné prejavy o tom, že Európa čelí moslimskej invázii“. Krajinám Vyšehradu by podľa neho prospelo prijať utečenecké deti bez sprievodu a ostatné krajiny EÚ by pre ne mali väčšie pochopenie. Bol by to podľa jeho slov aspoň elementárny prejav solidarity. K veci sa pre PL vyjadril český premiér Andrej Babiš.

Sýrske siroty: Andrej Babiš odpovedal na výčitky Junckera a predstavil prekvapivý plán
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

„Chýba nám spoločná definícia solidarity. Navrhol som Maďarom, Čechom, Poliakom a ďalším, aby prijali aspoň deti bez sprievodu, bez rodičov, bez rodiny. Považujem za škandálne, že to niekto odmieta, keď Európa poskytuje priestor na ich ochranu,“ uviedol Juncker.

„Bol by to (myslené prijatie sýrskych detí pozn. red.) aspoň elementárny prejav solidarity. Nepochybne by to pomohlo aj krajinám Vyšehradu (Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko), ostatné úniové krajiny by pre ne potom mali väčšie pochopenie. To, že niektoré krajiny úplne odmietajú (prijímať) utečencov, a zhubné prejavy o tom, že Európa čelí moslimskej invázii, sú neprijateľné,“ poznamenal Juncker.

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker  Zdroj: TASR

Politici by mali prestať rozprávať a začať pomáhať. Babiš má plán

„Zo sýrskych sirôt sa, bohužiaľ, stala politická téma a najnovšie ju používa aj predseda Európskej komisie. Politici by mali prestať dávať silné vyhlásenia a naopak by mali pre tie deti začať niečo reálne robiť. Začal som sa tejto téme venovať a chystáme konkrétny plán, ako sýrskym deťom pomôcť v ich krajine a tiež v utečeneckých táboroch. Môžeme podporiť miestne sirotince, postaviť na mieste nové alebo postaviť v Sýrii, prípadne v utečeneckých táboroch, pre deti školy. Tento plán pripravujem a chcem ho predstaviť kolegom vo vláde. V Sýrii sa musí predovšetkým nastoliť mier, aby sa Sýrčania a ich deti mohli vrátiť späť domov a začať obnovovať svoju krajinu. Na to potrebujú mier, stabilitu a vzdelanie. A s tým im chceme pomôcť,“ uviedol pre PL Andrej Babiš.

V Českej republike sa o možnosti prijať siroty zo Sýrie rozpútala minulý mesiac búrlivá debata. O pláne sa hovorilo aj v Poslaneckej snemovni, kde opozičná strana TOP 09 nepresadila uznesenie, aby dolná komora požiadala vládu o prijatie aspoň 50 sýrskych detí z utečeneckých táborov. Na prijatie detí, ktoré navrhovala česká europoslankyňa Michaela Šojdrová, vyzvala premiéra Andreja Babiša takmer polovica senátorov.

Pôvodný text nájdete na webe ČT.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

10:30 Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

Český premiér Andrej Babiš v obsiahlom vyjadrení pre PL odmieta návrhy francúzskeho prezidenta Macro…