Sankcie, Krym, európska vojna… Zeman rozprával na pôde Rady Európy o Rusku tak, že z toho mnohým príde zle

11.10.2017 8:00

Prezident Českej republiky Miloš Zeman vystúpil pred Parlamentným zhromaždením Rady Európy v Štrasburgu. Hovoril predovšetkým o nezmyselnosti európskych sankcií namierených proti Rusku, ale dotkol sa aj témy migrácie a uznal právo ľudí protestovať v prospech migrantov či proti nim. Kto neuznáva oba tábory, nie je podľa českej hlavy štátu demokrat. Nakoniec predostrel svoju predstavu, ako nastoliť mier na Blízkom východe.

Sankcie, Krym, európska vojna… Zeman rozprával na pôde Rady Európy o Rusku tak, že z toho mnohým príde zle
Foto: TASR
Popis: Český prezident Miloš Zeman

„Bol som tu ako mladý zdravý muž pred 18 rokmi ako premiér Českej republiky a stále si pamätám tú skvelú reč, pochopiteľne, svoju, ako aj tú skvelú diskusiu, ktorá vtedy nasledovala,“ začal svoj prejav prezident Českej republiky.

Potom sa venoval európskym sankciám proti Rusku. Ako postarší politik si vraj pamätá, že je veľmi ťažké vytvoriť si priateľov, ale na druhej strane je veľmi jednoduché vymyslieť si nejakého nepriateľa. Európa je podľa Zemana kontinentom rozdeleným množstvom hraníc. Jednou z týchto hraníc je aj vzťah EÚ a Ruska.

„Nechcem povedať, že toto je opakovanie železnej opony, ale stále je to nejaká línia, ktorá delí európsky kontinent. Približne pred dvadsiatimi rokmi som navštívil Miami a stretol sa tam s kubánskymi priateľmi. A hovoril som im: Priatelia, vaša stratégia v boji proti režimu na Kube je naozaj úžasná, všetky tie sankcie a embargá, všetko je úžasné. S jednou malou chybou. Fidel Castro je už štyridsať rokov pri moci,“ podotkol český prezident. A vtedy bol Castro pri moci skutočne desiatky rokov. Dnes na Kube vládne jeho brat Raul.

Raul Castro

Raul Castro. Zdroj: TASR

Zeman vraj chcel poukázať predovšetkým na neefektívnosť sankcií namierených proti Rusku.

„Ja hovorím o efektívnosti sankcií a Európska únia v dôsledku týchto sankcií škoduje, zatiaľ čo pre Rusko to skoro nič neznamená. To je stratégia, na ktorej tratia všetci. Rovnako ako v prípade brexitu. Čo teda odporúčam namiesto sankcií? Komunikáciu na všetkých úrovniach. Mám 40-ročnú skúsenosť z totality a viem, že komunisti mali strach z niečoho, čomu hovorili ideologická diverzia, a preto uzavreli hranice. Oni sa báli, že ľudia spolu budú hovoriť. To, čo my potrebujeme, je ideologická diverzia nového druhu. Potrebujeme, aby medzi krajinami cestovali turisti a študenti,“ zdôraznil český prezident.

Ak chcete zvýšiť podporu nejakého politika, zaveďte proti nemu sankcie

„A ešte jeden príklad, ktorý môžem ponúknuť proti sankciám. Ak si prajete zvýšiť popularitu niektorých politických lídrov, tak, prosím, príďte so sankciami. Psychologicky ide o fenomén obkľúčenej pevnosti, v ktorej popularita politika rastie. Teraz má Putin popularitu u svojich ľudí asi 80 percent a ja som presvedčený, že značná časť tejto popularity je vyvolaná práve sankciami. Ja mám popularitu na úrovni 51 percent. Verí mi väčšina ľudí. Je to slabá väčšina, ale je to väčšina, a to proti Českej republike neboli zavedené žiadne sankcie,“ usmieval sa Zeman.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Český prezident sa domnieva, že európsku kultúru nemožno oddeliť od tej ruskej. Zeman preto nechápe, prečo sa Európa snaží tak ostro ohradzovať proti Rusku, keď azda všetci uznávajú, že aj ruská kultúra je dôležitá. Preto by Európa mala budovať s Ruskom partnerstvo.

„Prajem vám len to najlepšie, vážení kolegovia, prajem vám, aby ste mali veľké množstvo priateľov a čo najmenej nepriateľov. A ak už aj budete mať nepriateľov, tak len takých, ktorí budú hlúpi,“ uzavrel Zeman a dočkal sa potlesku.

Potom česká hlava štátu odpovedala na otázky z publika.

„Asi viete, že Václav Havel je človek, ktorého si tu v tomto dome ceníme najviac. Kto je podľa vás lepší kandidát na túto cenu? Niekto, kto udržuje sankcie kvôli moralite, alebo ten, kto ich odstraňuje kvôli ekonomike?“ spýtal sa jeden z účastníkov debaty.

Zeman konštatoval, že Havel bol zástancom morálnej politiky, ktorá býva niekedy v rozpore s tzv. real politikou, čo je nemecký termín, pripomenul. Zeman si je vraj vedomý, že ekonomické vzťahy možno rozvíjať len za súčasného dodržiavania ľudských práv.

Václav Havel

Václav Havel. Zdroj: TASR

„My nie sme Európska únia, my nie sme NATO, my sme organizácia, ktorá si ctí ľudské práva, ale Rusko sa rozhodlo, že sa zdrží rokovania na tejto pôde a uprednostní svoje súdy. Vy vidíte zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv v Rusku?“ zaznela ďalšia otázka.

Zopakoval svoju tézu, že s Ruskom treba viesť dialóg. „Ak chcete zmeniť prístup ktoréhokoľvek štátu, tak to musí byť na základe dialógu, a ak tento dialóg nefunguje, [...] tak je to horšie ako zločin, je to chyba,“ povedal Zeman.

Chcete riskovať vojnu s Ruskom?

Padla aj otázka, čo bude ďalej s Krymom. Mal by sa vracať Ukrajine?

„Politický diskurz je plný skvelých nápadov, z ktorých niektoré skončili na smetisku dejín. Takže ja budem citovať bývalého nemeckého prezidenta Gaucka, ktorý povedal, že ak sa pokúsime vziať Rusku Krym a pripojiť ho späť k Ukrajine, tak to bude znamenať európsku vojnu. Chcete to riskovať?“ pýtal sa český prezident v odpovedi.

Potom poukázal na to, že medzi Ruskom a Ukrajinou prebieha dialóg, takže by bolo možnosťou dať Ukrajine nejakú kompenzáciu za Krym, či už pôjde o finančnú kompenzáciu alebo v podobe surovín. „Je to len môj názor, ale rešpektujme, že sa tým pokúšame vyhnúť vojne,“ zdôraznil Miloš Zeman.

Nehovoriac o tom, že sa uplatňujú dvojaké štandardy vo vzťahu ku Krymu a ku Kosovu, pripomenul český prezident. Kosovo sa stalo nezávislým územím aj navzdory vôli OSN. A v prípade Krymu to nie je možné? Tento dvojaký meter sa vraj Zemanovi nepáči.

Rusko sa rozhodlo zmenšiť význam Rady Európy tým, že finančne neprispieva na jej fungovanie. Príspevok predstavoval desať percent celkového rozpočtu organizácie, ale Zeman ponúkol pohľad z ruskej strany. „Keď nemá byť Rusko v tejto organizácii zastúpené, prečo by platilo?“ spýtal sa.

Český prezident potom opísal, aké ďalšie kroky vo vzťahu k Rusku by mali nasledovať. „Zorganizujme workshopy, konferencie, diskusie a uvedomme si tú ideologickú diverziu. Keď diskutujem s ruskými občanmi, nie sú to negramotní a neinteligentní ľudia. Oni sú schopní načúvať našim argumentom a my musíme načúvať ich argumentom. Zakladateľ môjho štátu T. G. Masaryk povedal, že demokracia je diskusia. Preto diskutujme,“ žiadal Zeman.

Kto zakazuje demonštrácie, nie je demokrat

Na pôde Rady Európy sa hovorilo aj o utečeneckej kríze a o tom, že v Prahe sa odohrávajú demonštrácie nielen na podporu utečencov, ale aj proti nim.

Téma migrácie podľa Zemana rozdeľuje Európu. Vyšehradská štvorka sa stavia proti ekonomickej migrácii. „Čo chápem ako zmysluplné riešenie, je, že musíme pomôcť utečencom priamo v ich krajinách. Takže z našich národných zdrojov treba financovať školstvo, zdravotníctvo alebo elektrifikáciu v domovských krajinách a opakujem, v domovských krajinách utečencov,“ povedal Zeman.

Rovnako ako na pôde OSN český prezident vyslovil na pôde Rady Európy názor, že odliv mozgov škodí domovinám utečencov. Tento odliv mozgov uvrhne jednotlivé krajiny nadlho do zaostalosti. „To je môj argument proti nezákonnej ekonomickej migrácii. Samozrejme, že nemám nič proti utečencom, ktorí boli vo svojich krajinách prenasledovaní za svoje politické názory. To nie sú ekonomickí migranti,“ uviedol Zeman.

Jedna z dám poukázala na to, že v Česku sa vzmáhajú protiutečenecké nálady, a chcela vedieť, či proti tomu úrady niečo robia.

„V Prahe máme demonštrácie proti migrantom aj na podporu migrantov. Demonštrácie proti migrantom sú možnože trošku väčšie, čo je taký paradox, pretože na území Českej republiky nie sú vôbec žiadni migranti. Pre nás je migrant niečo ako yeti alebo manželka detektíva Colomba. Tú tiež nikto nikdy nevidel. Ale my vidíme, čo sa deje okolo nás, napríklad v Rakúsku,“ podotkol Zeman.

„Ak chcete zastaviť tieto demonštrácie, tak nie ste demokratka. Nedávno prebehla demonštrácia v môj prospech aj proti mne a ja som sa zúčastnil oboch, pretože som demokrat,“ poznamenal Zeman.

Svetový terorizmus? Väčšinou je to islamský terorizmus

Pozornosti českého prezidenta neunikol ani boj proti terorizmu. „Nebudem svetový terorizmus nazývať svetovým terorizmom, pretože v ohromujúcej väčšine prípadov ide o islamský terorizmus,“ zdôraznil.

Tomuto terorizmu môžeme podľa Zemana čeliť len tak, že budeme investovať do polície, do armády, a tým, že prejavíme odvahu a budeme investovať do vlastných zbraní.

„Aj moja manželka má pištoľ, absolvovala všetky testy a teraz ma stráži. Druhý dodatok americkej ústavy hovorí, že každý človek má právo nosiť zbraň. My Európania sme trochu opatrnejší ako Američania, ale myslím si, že po teroristickom útoku v Barcelone už nie je medzi nami a Američanmi taký veľký rozdiel,“ vyhlásil Zeman.

Následne bola reč o situácii na Blízkom východe. Všetkým pripomenul, že je veľkým priateľom Izraela. „Preto sa domnievam, že mier na Blízkom východe stojí na zaistení bezpečnosti štátu Izrael,“ zdôraznil český prezident. Štát Izrael podľa Zemana opakovane bojoval o svoju existenciu a vyhral. Niektoré štáty a organizácie si prajú zničenie Izraela, čo Zeman považuje za neprijateľné.

Celý prejav si môžete pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Steve Bannon: Rusko nie je vaším najväčším nepriateľom! Sýria sa rozpadla pod vplyvom EÚ. Pracujúci žijú od výplaty k výplate

0:00 Steve Bannon: Rusko nie je vaším najväčším nepriateľom! Sýria sa rozpadla pod vplyvom EÚ. Pracujúci žijú od výplaty k výplate

REPORTÁŽ Bývalý výkonný predseda spravodajského portálu Breitbart News a bývalý hlavný poradca Donal…