Petra Procházková: Voľby v Rusku boli dopredu rozhodnuté. Ľudia nevyslyšali výzvy na bojkot

26. 3. 2018 6:00

REPORTÁŽ Víťazstvo Vladimira Putina v ruských prezidentských voľbách nikoho neprekvapilo. Opozícia je rozvadená, miestni sa demokracie obávajú – za Jeľcina jej hovorili lajnokracia, a navyše s tým prezident ako bývalý agent KGB dokáže pracovať. Taká je situácia v Rusku, zhodli sa na tom novinárka Petra Procházková a bývalý český diplomat Petr Kolář v Malostranskej besede v Prahe. V rámci debaty vystúpila aj historička Daniela Kolenovská.

Petra Procházková: Voľby v Rusku boli dopredu rozhodnuté. Ľudia nevyslyšali výzvy na bojkot
Foto: Hans Štembera
Popis: Petra Procházková
reklama

Debata sa volala S Putinom na večné časy? Znovuzvolený ruský prezident Vladimir Putin totiž získal vo voľbách takmer 77 percent hlasov. A prekvapilo účastníkov debaty v Malostranskej besede vôbec niečo? 

Nevyslyšaný bojkot Navaľného

„Voľby boli dopredu rozhodnuté. Trochu ma prekvapil neúspech akcie Alexeja Navaľného, ktorý vyzýval na neúčasť vo voľbách. Bojkot však skoro nikto nevyslyšal,“ povedala Procházková.

Volebná účasť presiahla 67 percent. „Od ruských priateľov som počul, že keby bola väčšia účasť, vyzeralo by to nedôveryhodne. Pri fejkovaní demokracie si vládnuca garnitúra musí dávať pozor, aby to vyzeralo navonok vierohodne,“ doplnil exdiplomat Kolář. „Väčšina voličov sa zhodla na uzavretí štátu ostatnému svetu, čo nie je veľmi pozitívna správa pre partnerov,“ podotkla Kolenovská z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe, ktorá sa špecializuje na studenú vojnu.

Ako uviedla novinárka Lidových novín Procházková, volebné podvody nemali na výsledok až taký vplyv. „Mne prekážalo, ako znevierohodňovala voľby už predvolebná kampaň.“ A hovorila napríklad o krásnych polonahých ženách, ktoré mali na rôznych miestach portrét Putina, či o obrovskom množstve filmov, prejavov a relácií o štátnikovi v ruských médiách. Vraj išlo skôr o plebiscit o dôvere Putinovi.

 

Rusko verzus Sojuz

Diskutovalo sa aj o určitých paralelách s bývalým Sovietskym zväzom. „Systém stráca schopnosť vnútornej obnovy. Keby sa Putin stiahol v roku 2008, odišiel by podľa niektorých na vrchole a väčšina expertov by ho hodnotila ako úspešného štátnika. Paralelou môže byť to, ako sa vyhrocuje vzťah Ruska k ostatnému svetu. Rusko sa stiahlo z dohôd, ktoré podpísalo,“ povedala historička Kolenovská.

„Počas studenej vojny v bipolárnom svete proti sebe stáli liberálna demokracia a komunistický svet. Akúsi zjednocujúcu ideológiu tam dnes vytvára mix komunizmu, pravoslávia a nacionalizmu v ruskom poňatí. Hovoria tomu riadená demokracia. Voľby, opozícia a médiá, niektoré aj s vlastnými názormi, ako napríklad televízna stanica Dožď. Alternatívna scéna ponúka aj hry, ako napríklad BerlusPutin v podaní Theatre.doc,“ vysvetlil Kolář s tým, že súčasné Rusko je predsa len iné ako ZSSR. V spomínanej hre ide o to, že Putin utrpel vážne zranenie hlavy a na záchranu života mu neurochirurgovia implantujú polovicu zdravého mozgu Silvia Berlusconiho.

Podľa bývalého diplomata však ohradzovanie sa Ruskej federácie proti vonkajšiemu svetu a volanie po jednote pripomína éru Sovietskeho zväzu. Navyše: „Bežní Rusi majú najväčšie nočné mory z jeľcinovského obdobia. Vtedy sa začalo hovoriť demokracii dermokratija, slušne to môžeme preložiť ako lajnokracia. Keď videli reklamy na úžasné výrobky, chceli sa mať dobre, ale veľmi to nevyšlo, takže si vytvorili legendu, že ich Západ prišiel okradnúť. Nechcú si pripustiť, že sami nezvládli transformáciu.“

Rozdrobená opozícia

Čo sa týka slabej opozície v Rusku, Procházková reagovala: „Je tam niekoľko druhov opozície. Tá, len naoko, v parlamente. Napríklad Žirinovskij. Je vyšinutý a v prezidentských voľbách získal šesť percent, takže si voliči mohli povedať, že je dobré, že majú Putina. Tou mimoparlamentnou sú Navaľný, ktorému znemožnili kandidovať, a Xenija Sobčaková, ktorá kandidovala. Ruská opozícia však od deväťdesiatych rokov trpí tým, že všetci chcú byť tým hlavným a nikto nechce robiť tím. Na demonštráciách som bola svedkom, ako sa medzi sebou hádali, kto bude prvý rečniť. Nedávna hádka Sobčakovej s Navaľným je symbolická.“

Kolář tému zhrnul tak, že liberálna opozícia trpí nedostatkom disciplíny. „Opozícia v Rusku sa stala uzavretou, je sama pre seba a hľadá ťažko svoje témy,“ dodala Kolenovská. „Rusi nie sú zvyknutí na parlamentnú demokraciu. Majú radi vodcu, ktorý má pevnú ruku a môže zaviesť poriadok. Chaos deväťdesiatych rokov si stotožnili s demokraciou a zomknutie vyplýva aj zo strachu, že prídu aj o to málo, čo si zatiaľ nazhromaždili. Majú sa relatívne najlepšie, ako sa kedy mali, a chcú, aby to tak radšej zostalo,“ nadviazala Procházková.

Petr Kolář

Petr Kolář Zdroj: Hans Štembera

O trójskych koňoch

„Pre celú Európu sa vytvára dojem, že Rusko je poslednou poistkou kresťanských hodnôt pred tým Západom, ktorý je zmietaný homosexuálmi, deviantmi, Sorosom a tak podobne. Ide o strach v nás a Putin s ním dokáže pracovať. Navyše má medzi nami trójske kone, ktoré mu pomáhajú. Svojím angažmán v Sýrii predlžuje migračnú krízu, odvádza pozornosť od Ukrajiny, udržuje chaos v Európe, ale zároveň podporuje tunajšie extrémistické sily a tak ďalej. Keby sme boli sebaistejší, tak bude mať menší vplyv,“ povedal s iróniou a povzdychom Kolář.

Novinárka Procházková sa potom zmienila o hybridnom konflikte s Ruskou federáciou. „Internet funguje podľa hesla: Dobrý sluha, ale zlý pán. Vyhľadávame to, čo sa nám hodí do krámu, čo pre kritické myslenie nie je veľmi dobré,“ podotkla s tým, že publikum v Malostranskej besede z nedostatku kritického myslenia nepodozrieva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

10:30 Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

Český premiér Andrej Babiš v obsiahlom vyjadrení pre PL odmieta návrhy francúzskeho prezidenta Macro…