Fico už nebude premiérom. Má to premyslené, aby sa stal prezidentom. Nové odhalenie, s ktorým prišiel...

23.2.2016 11:00

Voľby sú tu už onedlho a podľa obyčajného človeka Igora Matoviča má vládny Smer na čele so svojím predsedom a terajším premiérom Robertom Ficom nachystané veľkolepé povolebné plány. Tie sa dotýkajú časového horizontu desiatok rokov, ale aj budúcej funkcie pre predsedu vlády.

Fico už nebude premiérom. Má to premyslené, aby sa stal prezidentom. Nové odhalenie, s ktorým prišiel...
Foto: SITA
Popis: Robert Fico, predseda vlády SR

Že sa Fica nezbavíme? Omyl. Hrozí nám, že vláda Smeru bude zabezpečená na desiatky nasledujúcich rokov a že Fico už nebude premiérom, ale rovno prezidentom. Aspoň takto znejú najnovšie vyhlásenia lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

Nástupca Kaliňák?

„Ak teraz Smer so SNS vyhrá, Fico po voľbách už nebude premiérom. Zohnal kopu peňazí vlastnou hlavou a chce si ich už aj užiť,“ informoval na sociálnej sieti Matovič. Ako ďalej dodal, ak by sa to ale stalo, Smer by v budúcich voľbách klesol. A preto prichádza veľkolepý plán. Riešením má byť údajná zmena volebných zákonov v gréckom štýle, kde by víťaz volieb dostal automaticky bonus 50 mandátov. „Tak Fico zabezpečí vládu Smeru na desiatky nasledujúcich rokov,“ tvrdí Matovič.

A odkiaľ vôbec k takýmto informáciám prišiel? Na to sa ho opýtali PL.sk. „Mám ľudí, s ktorými dlhodobo v Smere komunikujem a ktorým sa nie všetko páči, ako to v Smere funguje,“ prezradil nám. Tieto informácie teda pochádzajú podľa Matoviča od nich. „Za týmto si stojím. To sú informácie v podstate priamo zvnútra Smeru, od ľudí, ktorí mi rok dopredu hovorili, že Fico na sto percent kandidovať za prezidenta ide. Potom sa to presne potvrdilo,“ dodal s tým, že už sa mu viackrát informácie od týchto zdrojov potvrdili a ukázali ako pravdivé.

A kto by mal byť v tomto prípade novým premiérom? Matovič nám prezradil, že počul, že je na to nachystaný terajší minister vnútra Robert Kaliňák. O tom, kto by mal byť budúcim premiérom, sa ale s týmito ľuďmi nebavil, prízvukoval len, že Fico už premiérom byť nechce.

Ako z ríše snov

Politický analytik Ján Baránek nám tiež potvrdil zákulisné reči, že Fico už premiérom byť nechce. „Ja tie podobné informácie tiež mám,“ povedal nám, ale dodal, že všetko sa ešte môže zmeniť. A to aj napriek tomu, aké reči sa šíria teraz. Matovičovu teóriu o zmene volebných zákonov s bonusom 50 mandátov pre víťaza volieb však označil za „hovadinu“. „Toto určite neprejde a myslím si, že takýto zámer… Neviem si to predstaviť,“ dodal. A čo predstava Fica ako budúceho prezidenta? „Tieto prognózy pána Matoviča sú príliš vzdialené, čo sa prezidentských volieb týka, lebo, čo bude do prezidentských volieb v Európe a na Slovensku, to dnes ozaj ani Sybila nevie,“ doplnil. Podľa neho je v kategórii ríše snov aj to, kto vôbec bude za prezidenta kandidovať, nie ešte to, kto sa prezidentom skutočne stane.

Matovič si ale dal tú námahu, že na sociálnej sieti vysvetlil, ako by jeho „prognózy“ mohli nabrať reálne kontúry. Čo sa týka spomínanej zmeny volebného zákona, vysvetlil to takto: „Bohužiaľ, náš volebný systém nie je chránený ústavnou väčšinou, ale len väčšinou poslancov, t. j. aj keď ich bude 76 a opozícia bude mať 74, môžu si to v pohode zmeniť.“ S tým, že by to nedovolila Európa, tiež neráta. Vraj pri tom, čo sa deje v Maďarsku alebo Poľsku, bude toto len taká nepodstatnosť. Okrem toho by sa Fico mohol odvolať na to, že pre stabilitu zavádza len to, čo už v inej členskej krajine Únie funguje.Hoci sú prezidentské voľby naozaj ešte príliš ďaleko, Matovič si myslí, že Fico ich vyhrá. „Podľa prieskumu, ktorý si dali v Smere spraviť, 30 % voličov Smeru neprišlo Fica voliť, lebo ho chceli za premiéra. Preto po víťazstve odíde, svojich voličov šokuje a za tri roky budú veľmi dobre vedieť, že ak chcú svojho Robka späť, musia si ho zvoliť za prezidenta,“ tvrdí.

V súvislosti s týmito vyhláseniami sme oslovili tlačové oddelenie strany Smer, ako aj premiérovu hovorkyňu. Kým z úradu vlády sa nám ešte nestihli vyjadriť, z tlačového odboru strany Smer nám oznámili, že to nebudú komentovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Steve Bannon: Rusko nie je vaším najväčším nepriateľom! Sýria sa rozpadla pod vplyvom EÚ. Pracujúci žijú od výplaty k výplate

0:00 Steve Bannon: Rusko nie je vaším najväčším nepriateľom! Sýria sa rozpadla pod vplyvom EÚ. Pracujúci žijú od výplaty k výplate

REPORTÁŽ Bývalý výkonný predseda spravodajského portálu Breitbart News a bývalý hlavný poradca Donal…