Fico a Smer strašia a využívajú vyplašených Slovákov. Chránia Slovensko pred niekým, kto by sem aj tak neprišiel. Ktorá politička takto naložila smerákom?

20. 10. 2015 18:27

Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská sa na sociálnej sieti poriadne „rozšupla“. Sériu statusov venovala premiérovi Robertovi Ficovi a jeho strane Smer-SD. Poslankyňa si o vláde Smeru, ale aj o novom hesle strany myslí svoje. A ako by podľa nej mala vyzerať ideálna vláda opozičných strán?

Fico a Smer strašia a využívajú vyplašených Slovákov. Chránia Slovensko pred niekým, kto by sem aj tak neprišiel. Ktorá politička takto naložila smerákom?
Foto: SITA
Popis: Lucia Žitňanská, podpredsedníčka strany Most-Híd

Podľa Žitňanskej nestačí, ak by nová vláda mala vzniknúť len na odpore proti Smeru. Strane vyčíta najmä to, ako pracuje s obavami a strachom obyvateľstva. Podľa nej tak iba rozohráva nebezpečnú hru s emóciami.

Šváby pod omietkou

Ako tvrdí Žitňanská, sociálni demokrati nás k právnemu štátu nedovedú, a preto je nutné postaviť vládu bez Smeru. Nepáči sa jej, ako strana na čele s premiérom Robertom Ficom zneužíva utečeneckú tému. „Smer chce Slovensko chrániť pred imaginárnou hrozbou utečencov, hoci tá skutočná hrozba pre Slovensko je on sám. Priznám sa, mám obavy. Lebo spravidla vždy, keď sa nová parlamentná väčšina sformuje na strachu a nenávisti, býva to začiatok autoritárskeho režimu,“ vyjadruje znepokojenie poslankyňa.

Zneužívanie moci vidí aj v iných oblastiach. „Smer dlhodobo pracuje s pocitom ohrozenia. Dá ľuďom vlaky zadarmo a na druhý deň postraší, že im ich opozícia chce vziať. Dá dôchodcom trinásty dôchodok, vzápätí však ohlási, že víťazstvom opozície oň prídu,“ vysvetľuje systém, s ktorým strana operuje. Týka sa to aj slávnych sociálnych balíčkov vládneho Smeru, výsledkom čoho je pribúdanie odfajknutých sľubov na Ficovej predvolebnej nástenke.

Jedným z opatrení boli napríklad spomínané vlaky pre študentov a dôchodcov bezplatne. Nie je to pritom tak dávno, keď premiér soptil, nech sa opozícia raz a navždy, no najmä jasne vyjadrí, že sociálne balíčky nechce a po voľbách ich zruší, ak bude súčasťou vlády. Práve to poslankyni vo svojom komentári vyčítal aj jeden z diskutujúcich, ktorý upozornil na to, že opozícia len pritakáva týmto balíčkom a plní úlohu švábov pod omietkou, ktorí len prečkajú poslancovanie, pričom využijú všetkých výhod. Žitňanská však oponuje, že opozícia má svoju pozíciu z nejakého dôvodu. A tým je najmä fakt, že takéto strany jednoducho „neprijmú ponuku, alebo odmietnu účasť vo vláde, čomu zodpovedá aj rôznosť opozičných postojov a ich prezentácie na verejnosti aj v parlamente“.

Preferencie ako na hojdačke

Utečenci, ktorí podľa opozičných politikov smeráckej predvolebnej kampani mimoriadne pomôžu, padli Ficovi z neba aj podľa Žitňanskej. „Preferencie Smeru začiatkom roka výrazne klesli, nástupom utečeneckej témy sa vrátili na úroveň spred volieb,“ upozorňuje poslankyňa. Môže za to práve Ficova rétorika a postoj, ktorí je proti príchodu migrantov do našej krajiny odmietavý. Najmä pokiaľ nám určitý počet chce nanútiť Európska únia. Premiér EÚ kvôli tomu mieni dokonca aj žalovať. Mnohí mu však vyčítajú, že to robí len preto, lebo o pár mesiacov sú parlamentné voľby. Bežní ľudia sa boja, majú o utečencoch skreslené predstavy a Fico ako ochranca takto vytvára dojem, že našu krajinu pred nimi obráni. Nie nadarmo nedávno vyhlásil, že kým bude premiérom, povinné kvóty neprejdú. Hanebný je aj postoj vlády o ponuke dobrovoľne prijať len pár desiatok sýrskych kresťanov. Premiérov postoj teda Žitňanská hlboko odsudzuje. Podľa nej by sa žiadny politik s historickou pamätou a zodpovednosťou za atmosféru krajine nemal zahrávať so strachom a nenávisťou.

No zdá sa, že Ficov postoj je len vodu na mlyn odporcov utečencov, ktorých je v našej krajine nemálo. „Možno sa mnohí budú tešiť, že sme uchránili Slovensko pred niekým, kto by sem aj tak neprišiel, lebo sem prísť nechce, ale k tým súčasným 30 000 mladým ľuďom, ktorí ročne odchádzajú z našej krajiny, sa takto budú pridávať ďalší,“ obáva sa Žitňanská.

Hra s negatívnymi emóciami a mafia

S utečeneckou krízou a postojom slovenskej vlády zaiste súvisí aj nové logo najsilnejšej strany Smer, ktorá v nedávnom prieskume agentúry MVK dosiahla fantastických 40 percent. To je pre odporcov strany priam strašidelné číslo, no mnohí sú presvedčení o tom, že za to môže práve utečenecká kríza a smerácka hra. Pre PL.sk to nedávno potvrdil aj kádehák Alojz Hlina, ktorý povedal, že keby si Fico utečencov nevymodlil, takéto preferencie by veru so Smerom nedosiahol. Aj v strane si asi uvedomili silu, ktorú pracovaním so strachom pospolitého ľudu pred migrantmi dosiahli. Heslo „Robíme pre ľudí“ preto doplnilo nové - „Chránime Slovensko“. O tom si však Žitňanská myslí svoje. „Slogan je hlavne nebezpečný, pretože vychádza z emócie, v ktorej by sa politik s integritou, historickou pamäťou a zodpovednosťou za atmosféru v krajine vôbec nemal zahrávať,“ varuje poslankyňa.

„Je to reakcia na utečeneckú krízu, v ktorej Smer vystupuje, tak ako vystupuje a samotný Fico je v pozícii toho, kto chráni Slovákov pre imigrantmi,“ potvrdil pre PL.sk smerácke pohnútky v predvolebnej kampani analytik Ján Baránek. Podpredseda Siete Miroslav Beblavý má k novému sloganu sociálnych demokratov vyhranenejší názor a servítku si pred ústa rozhodne nedáva. „Mafia sa vždy tvári, že vás chráni, ale v skutočnosti vás len vydiera a ozbíja,“ vyhlásil pre PL.sk Beblavý.

Práve Sieť má podľa Žitňanskej spolu s KDH a stranou Most-Híd tvoriť najstabilnejšiu vládu z opozičných strán. Toto spojenie sa pozdáva aj analytikovi Jánovi Baránkovi. „Súhlasím s tým,“ povedal nám. Svoje stanovisko nám poslala aj strana Sieť. „Červené aj zelené karty smú rozdať a aj rozdajú iba ľudia vo voľbách. Z faktu, že hlavným volebným vyzývateľom vládnej strany je práve Sieť, vyplýva, že čím silnejšie poverenie dostaneme, tým väčšia bude šanca na reálnu zmenu pomerov. My si nebudeme pýtať mandát na politické hry, ale na náš plán podpory pracujúcich rodičov, malých a stredných podnikateľov a regiónov,“ odpísala nám hovorkyňa strany Karolína Ducká.

Poslankyňu Žitňanskú zaráža na súčasnom slovenskom voličovi Smeru fakt, že za prísľub ochrany krajiny pred niekým, kto sa zatiaľ ako reálna hrozba pre Slovensko ani nejaví, odpustia smerákom všetky staré i nové hriechy. „Sú ochotní prepáčiť aj korupciu, aj Pašku, aj Širokého, dokonca aj vystúpiť z EÚ,“ hodila výčitku nadpolovičnej väčšine voličov Žitňanská.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

10:30 Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

Český premiér Andrej Babiš v obsiahlom vyjadrení pre PL odmieta návrhy francúzskeho prezidenta Macro…