Penta žaluje Denník N za komentár o zdravotnej poisťovni Dôvera. Štefan Hríb to považuje za nebezpečné popretie slobody slova

18. 8. 2015 17:36

Komentár s názvom Prečo sa Pente oplatí vlastniť malú zdravotnú poisťovňu, napísal ešte koncom mája tohto roka zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský. Autor v ňom vysvetľuje, prečo je pre Pentu vlastníctvo Dôvery z finančného hľadiska zaujímavé. Jeho argumenty sa finančnej skupine nepozdávali a od Denníka N žiadali ospravedlnenie. Denník to odmietol. Penta ho teraz žaluje.

Penta žaluje Denník N za komentár o zdravotnej poisťovni Dôvera. Štefan Hríb to považuje za nebezpečné popretie slobody slova
Foto: SITA
Popis: Jaroslav Haščák vedúci organizačnej zložky spoločnosti Penta Investments Limited

Čikovský sa vo svojom komentári na tému Prečo sa Pente oplatí vlastniť malú zdravotnú poisťovňu zamyslel nad tým, prečo je pre Pentu vlastníctvo Dôvery z finančného hľadiska zaujímavé. Jedným z dôvodov je podľa neho možnosť „vyťahovať” z poisťovne pomerne veľké finančné sumy "mimo oficiálneho zisku”. Penta tvrdí, že poisťovňa žiaden zisk nemá a ani z nej ani žiadnym iným spôsobom peniaze nevyberá. A tiež nesúhlasí s konštatovaním, že „polovicu Dôvery vlastnil Juraj Široký a známi okolo Roberta Fica“.

Penta za tieto výroky žiadala od Denníka N ospravedlnenie. „Podmienkou uverejnenia opravy je, že vydavateľ uverejnil nepravdivé tvrdenia. V tomto prípade k tomu podľa nás nedošlo, za tvrdeniami si stojíme,“ uvádza sa v stanovisku Denníka N.

Reakciu Denníka N na žalobu zo strany Penty si môžete prečítať TU

Žalovať médiá za to, že píšu nepríjemné veci o pozadí biznisu, je...

Portál .týždeň uvádza odôvodnenie žaloby právnika Penty Martina Škublu: „Článok je uvedený v časti ‚Komentáre‘, avšak autor v ňom nevyjadruje len svoj názor, ale uvádza v ňom skutkové tvrdenia, ktoré sú samy osebe prezentované ako kategorické a nesporné fakty. Takýto spôsob spracovania skutkových tvrdení je v rozpore s etickými pravidlami žurnalistiky.“ „Žalovať médiá za to, že píšu nepríjemné veci o pozadí biznisu, aj keď sa môžu v detailoch mýliť, je popretím slobody slova a podrývaním hodnôt Novembra,” hovorí k tejto kauze šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb. „Prípad s Dôverou je toho smutnou ilustráciou,” uviedol.

Prečo žalujú len Denník N?

To, že polovičným vlastníkom poisťovne Dôvera je v skutočnosti Juraj Široký, ktorý sa skrýva za schránkovú firmu Prefto, písali v SME aj v Trende, no Penta za to žaluje len Denník N. Šéfredaktorka SME Beata Balogová žalobu kritizuje, za podobnými článkami v SME o Dôvere si stojí. Pripomeňme, že Denník N založili „odídenci“ z denníka Sme po tom, čo sa spoluvlastníkom vydavateľstva Petit Press stala finančná skupina Penta.

Článok, za ktorý Penta žaluje Denník N si môžete prečítať TU


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exkluzívne rokovania Enelu o predaji Slovenských elektrární s českým EPH sú už v plnom prúde

17:00 Exkluzívne rokovania Enelu o predaji Slovenských elektrární s českým EPH sú už v plnom prúde

Talianska energetická spoločnosť dnes oznámila, že začala exkluzívne rokovania o predaji 66-percentn…