Kauza Mýtnik sa po viac ako pol roku vrátila na súd, obžalovaní žiadajú zastavenie konania (video)

0

11.9.2024 (SITA.sk) –

aktualizované 10. septembra, 13:10

Korupčná kauza Mýtnik v utorok pokračuje po viac ako pol roku ďalším pojednávacím dňom na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikatelia Jozef Brhel a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B..

Dôkazy o manipulácii trestného stíhania

Pre podozrenia z manipulácie konania v tejto kauze podali obhajcovia Brhelovcov senátu vedenom sudcom Jánom Hrubalom rozsiahly 37-stranový návrh na zastavenie konania.

Prokurátor Ondrej Repa dôrazne a kategoricky odmietol manipuláciu trestného konania s tým, že proces bol podľa neho vedený v súlade so zákonom.

Opätovné výsluchy Imreczeho aj Suchobu

Súd v ďalších fázach pristúpi k opätovným výsluchom svedkov Františka Imreczeho, Michala Suchobu, Daniela Čecha, Jany Rovčaninovej.

Uviedol to predseda senátu po prestávke s tým, že senát si uvedomuje súvislosť aj s inými kauzami a bude brať do úvahy okolnosti aj v iných prípadoch, kde sa začalo konať vo veci, prípadne už bolo vznesené obvinenie.

„Hlavne sa však musíme zaoberať dôkazmi, ktoré boli vykonané v rámci tohto konania,“ dodal Hrubala.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/09/brhel-ml-a-mandzak.mp4

Likvidácia politickej opozície

Pojednávanie pokračuje výpoveďami obžalovaných. O zasadení skutkov do takzvanej Matovičovej doby hovoril obžalovaný Brhel starší s tým, že išlo o dobu zastrašovania, manipulácie a dávania obžalovaných do nezákonných väzieb.

„Bol som väznený a cieľom bolo zlomiť ma,“ hovorí o svojej väzbe obžalovaný. „Cieľom trestných stíhaní bola likvidácia politickej opozície a ľudí označených za ich blízkych a oligarchov,“ konštatoval Brhel a dodal, že išlo o politické procesy.

Obžalovaný sa vyjadril aj k znaleckému posudku, ktorý vypracoval znalec Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) Žilina Jiří Jelínek. Tento posudok obhajoba napadla a nezrovnalosti sú predmetom vyšetrovania.

Vo svojej reči spochybnil obžalobu v kauze Mýtnik aj svedkov, ktorí svedčili v procese. Prokurátor spolu s policajtmi podľa Brhela manipulovali vyšetrovanie.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/09/prokurator-ondrej-repa-1.mp4

Nátlak väzbou aj trestami

Ešte pred pojednávaním popísal obžalovaný Brhel ml. dôkazy o manipulácii trestného stíhania v podobe citátov z výsluchov osôb, ktoré vypovedajú, že bol využívaný na nich nátlak väzbou a vysokými trestami.

Poukázal na výpoveď hlavného svedka – bývalého prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý v súčasnosti vypovedá, že nespáchal žiaden trestný čin a že projekty dodávané finančnej správe neboli predražené.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/09/prokurator-ondrej-repa-2.mp4

Všetci obžalovaní svoju vinu odmietajú

Obhajcovia Brhelovcov preto na neho podali trestné oznámenie pre podozrenie z krivej výpovede. Brhel mladší tiež spomenul konateľku firmy Allexis Janu Rovčaninovú, ktorá dovolaním napadla dohodu o vine a treste, ktorú uzavrela pred súdom s prokurátorom. Dnes už tvrdí, že je nevinná.

Prokuratúra obžalovaných viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári 2022 je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS a jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa B. staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová a súdni znalci z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorých znalecké posudky sa značne odlišujú. Rovčaninová na konci augusta 2024 spochybnila dohodu o vine a treste, ktorú uzavrela so ŠTS, pričom podala dovolanie, ktorým tento rozsudok napadla.

Viac k témam: Kauza Mýtnik, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Kauza Mýtnik sa po viac ako pol roku vrátila na súd, obžalovaní žiadajú zastavenie konania (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -