Eštokovo ministerstvo dostalo pokutu pre postup vo veci „čurillovcov“, odvolá sa

0

27.6.2024 (SITA.sk) – Ministerstvo vnútra sa odvolá voči rozhodnutiu Úradu na ochranu oznamovateľov o uložení pokuty pre postup rezortu vo veci príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry známych ako „čurillovci”. Ako rezort uviedol v stanovisku, so samotným rozhodnutím sa ministerstvo nestotožňuje, keďže obsahuje viaceré nedostatky a najmä nesprávne právne posúdenie veci.

Dôvodom uloženia pokuty vo výške 90-tisíc eur zo strany úradu bolo, že ministerstvo postavilo policajtov ako chránených oznamovateľov mimo službu bez jeho predchádzajúceho súhlasu.

Nezobrali do úvahy argumentáciu

„Úrad podľa nášho názoru nezobral do úvahy detailnú a podrobnú argumentáciu ministerstva vnútra vrátane argumentácie z rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave, ktorá je v danej veci zásadná, pretože senáty KS v BA jednoznačne potvrdzujú, že postavenie trestne stíhaných vyšetrovateľov mimo činnú službu je obligatórnou povinnosťou ministra, keďže ich oznámenia nesmerovali voči nadriadenému,” uviedol hovorca ministerstva Matej Neumann.

Úrad sa podľa rezortu vnútra taktiež nedostatočne vysporiadal s námietkou zaujatosti, keďže predsedníčka úradu Zuzana Dlugošová vo svojich stanoviskách aj na tlačovej konferencii podľa nich už vopred avizovala porušenie zákona aj napriek tomu, že nepoznala konkrétne okolnosti týchto prípadov.

Vo veci sa vedie aj trestné konanie

„Ministerstvo vnútra spochybňuje aj samotné poskytnutie ochrany týmto vyšetrovateľom a vo veci sa vedie aj trestné konanie, kde budú preskúmané aj samotné okolnosti poskytnutia ochrany,” zdôraznil Neumann.

Rezort zároveň pripomína, že vo vzťahu k neodkladným opatreniam, ktoré žiadali „čurillovci” vydať, rozhodli vo všetkých ôsmich prípadoch odvolacie senáty Krajského súdu v Bratislave jednomyseľne v prospech ministerstva.

„A očakávame už len posledné rozhodnutie KS v BA v prípade Milana Sabotu,” dodal Neumann.

Eštok porušil zákon

Podľa právneho zástupcu policajtov Petra Kubinu je rozhodnutie o uložení pokuty jednoznačným potvrdením, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok porušil zákon a spáchal správny delikt.

„Keďže pokuta bola uložená blízko zákonnej hornej hranice, ktorá je 100-tisíc eur, toto porušenie zákona bolo evidentne vyhodnotené ako závažné,“ skonštatoval Kubina.

Skupina príslušníkov NAKA okolo Jána Čurillu získala štatút chránených oznamovateľov na základe rozhodnutia prokurátorov, ktorí dozorovali kauzu Rozuzlenie.

Viac k témam: Čurillovci, hovorca ministerstva, Minister vnútra SR, Odvolanie, Pokuta, prokurátori
Zdroj: SITA.sk – Eštokovo ministerstvo dostalo pokutu pre postup vo veci „čurillovcov“, odvolá sa © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -