Najvyšší súd bude v júli rozhodovať o odvolaní „Hrobára“ z gangu sátorovcov proti doživotnému trestu

0

17.6.2024 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 17. júla verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o odvolaní Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „hrobár” z gangu sátorovcov proti doživotnému trestu. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Odvolanie

Trest uložil obžalovanému vo februári tohto roku Špecializovaný trestný súd (ŠTS) s tým, že si ho má odsedieť v ústave s najprísnejším stupňom stráženia. Obžalovaný má tiež podľa rozsudku viacerým poškodeným vyplatiť nemajetkovú ujmu v sumách po 10-tisíc eur. Súd totiž uznal Lehela Horvátha za vinného za členstvo v zločineckej skupine, účasti na piatich vraždách a tiež krádeži viac ako milióna eur. Proti verdiktu sa obžalovaný odvolal.

Súd tento prípad od februára 2023 prejednával po druhýkrát. Najvyšší súd SR (NS SR) totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody. Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade.

Výmena člena senátu

Medzitým sa však v senáte prvostupňového súdu vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí. Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku.

Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Lehelom Horváthom zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.

Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život. Tvrdenie o strachu zopakoval aj v rámci opakovaného procesu.

Všetky veci, čo som spravil, to bolo z panického strachu,” povedal obžalovaný vo februári 2023 s tým, že zločinecká skupina sátorovcov mala kontakty na skorumpovaných policajtov. Preto nebolo možné ich trestnú činnosť nahlásiť. „Keby som kládol odpor, tak by ma zavraždili,” zdôraznil obžalovaný. Policajti mu podľa jeho slov sľúbili, že v prípade, ak sa ku skutkom prizná, bude oslobodený alebo dostane len podmienečný trest. „Nikdy som nikoho nezavraždil,” doplnil Lehel Horváth.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Viac k témam: Odvolanie, Sátorovci, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd bude v júli rozhodovať o odvolaní „Hrobára“ z gangu sátorovcov proti doživotnému trestu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -