Trump kritizuje Zelenského a označil ho za „najväčšieho obchodníka všetkých čias“

0

17.6.2024 (SITA.sk) – Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu ostro skritizoval americkú pomoc Ukrajine a pohrozil jej obmedzením v prípade, že by sa vrátil do Bieleho domu. Predpokladaný nominant Republikánskej strany na prezidenta to povedal počas kampane v Detroite. Informuje o tom portál Politico.

Kritika na Zelenského

Trump skritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v súvislosti s úsilím Kyjeva zabezpečiť americkú podporu v snahe brániť sa proti ruskej agresii, pričom ho označil za „najväčšieho obchodníka všetkých čias“.

„Len pred štyrmi dňami odišiel so 60 miliardami dolárov a keď sa vráti domov, oznámi, že potrebuje ďalších 60 miliárd. Nikdy to neskončí,“ vyhlásil Trump.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Budem to mať vyriešené ešte pred nástupom do Bieleho domu ako zvolený prezident,” dodal.

Pomoc vo výška 60 miliárd

Západní spojenci Ukrajiny pracujú na zabezpečení dlhodobej pomoci pre Kyjev v obavách, že Trumpovo potenciálne znovuzvolenie by mohlo obmedziť podporu USA, pripomína Politico.

Washington minulý týždeň predĺžil Ukrajine dlhodobé bezpečnostné záruky. Stalo sa tak po tom, čo Kongres v apríli schválil pomoc Ukrajine vo výške viac ako 60 miliárd dolárov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Krajiny NATO minulý týždeň zase pokročili s plánom, aby aliancia prevzala od USA koordináciu vojenskej pomoci Ukrajine, čo sa všeobecne vníma ako snaha o ochranu Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny pred Trumpom.

Viac k témam: bývalý americký prezident, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Trump kritizuje Zelenského a označil ho za „najväčšieho obchodníka všetkých čias“ © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -