Čaputová je na rozlúčkovej návšteve Česka, stretla sa s Pavlom a dostane aj vyznamenanie (video+foto)

0

13.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 12. júna, 18:01

Zuzana Čaputová sa v stredu v rámci svojej rozlúčkovej návštevy Českej republiky stretla na Pražskom hrade s českým prezidentom Petrom Pavlom. Ide o poslednú zahraničnú cestu úradujúcej slovenskej prezidentky.

Po spoločnom rokovaní a tlačovej konferencii spolu v pražskej Botanickej záhrade zasadili lipu ako národný strom Slovenska.

Akt sa uskutočnil v rámci projektu Korene osobností, ktorého zámerom je prepojiť spoločenský odkaz významných osobností z rôznych oblastí s prírodným bohatstvom Zeme.

Udelenie štátneho vyznamenania

Pavel sa poďakoval Čaputovej za vynikajúce vzťahy počas jej funkčného obdobia. Vyzdvihol najmä jej konzistentný postoj k hodnotám, za ktorými si vždy stála, aj keď čelila mnohým útokom. Vo štvrtok jej preto udelí najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva, ktoré nedostali všetci slovenskí prezidenti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva prezidentky Čaputovej v Českej republike (fotografie)

„Osobitným prístupom pani prezidentky, jej otvorenosťou, ústretovosťou, korektnosťou boli vzťahy medzi našimi krajiny upevňované v žiadúcom smere, za čo jej patrí veľká vďaka. Na Pražskom hrade budete vždy vítaná, nech už to bude v akejkoľvek pozícii,” adresoval Pavel slovenskej hlave štátu.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/06/20240612_prezidentkasr_prichod_praha_mednansky.mp4

Vzácny názorový súlad

Hovorili o témach, ako je ďalší rozvoj československých vzťahov či dopad konfliktu na Ukrajine na bezpečnosť a ekonomiky našich krajín. „Bavili sme sa tiež o tom, ako sa výsledky volieb v našich krajinách premietnu do našich vzťahov, ale aj o ďalších plánoch pani prezidentky,” dodal Pavel.

Podčiarkol, že s Čaputovou majú vzácny názorový súlad, čo sa s príchodom nového slovenského prezidentom Petra Pellegriniho možno trochu zmení, no jeho vôľou bude nadviazať na to najlepšie, čo na prezidentskej úrovni v česko-slovenských vzťahoch bolo.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/06/vid_20240612_161746_876.mp4.mp4

„Mám spätnú väzbu zo strany Petra Pellegriniho, že aj zo slovenskej strany je tento záujem,“ dodal. Podotkol, že so slovenskou vládou dnes má Česká republika síce rozdielny pohľad na riešenie vojnového konfliktu na Ukrajine a budúce vzťahy s Ruskom, ale to neznamená, že všetky ostatné vzťahy by tým mali byť poznačené.

Spolupráca v rôznych oblastiach

Prezidentka Čaputová sa poďakovala Pavlovi za výbornú spoluprácu a zhodnotila, že na svete zrejme neexistujú dve krajiny, ktoré by si boli také blízke, ako Slovensko a Česko. Ako povedala, výraz „zahraničná návšteva“ jej na Česko nesedí, pretože ho pokladá za svoj druhý domov, keďže v minulosti bolo 20 rokov jej domovom Československo.

„Máme spoluprácu v rôznych oblastiach, ale predovšetkým je to blízkosť ľudská, či už prepojenie rodín, priateľstiev – to je niečo, čo tvorí ten najväčší základ a bohatstvo vzťahov medzi nami. Zároveň sme si takí blízki, že si môžeme dopriať aj istú úprimnú a konštruktívnu spätnú väzbu. Verím, že táto mimoriadna blízkosť medzi nami bude pokračovať aj ďalej,“ uviedla.

Čaputovej nasledujúce plány po opustení prezidentského úradu sú podľa jej slov úplne jednoznačné v tom, že si vyberie pár mesiacov oddychu. Zároveň odchádza z politického priestoru a neplánuje zastávať žiadnu politickú funkciu. Potom by sa rada venovala niečomu, čo označila ako „podpora rastu“. „Najbližšie tomu je oblasť vzdelávania, možno akademická sféra,“ naznačila Čaputová.

Vo štvrtok predpoludním sa Čaputová zúčastní na 10. ročníku konferencie Prague European Summit, na ktorej vystúpi s príhovorom a prevezme si ocenenie udeľované za rozvoj európskych ideálov Vision for Europe. Neskôr si preberie z rúk prezidenta ČR už spomínané najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva.

Slovenská prezidentka zároveň udelí Petrovi Pavlovi najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža. Na záver rozlúčkovej návštevy sa na Pražskom hrade uskutoční slávnostný obed podávaný prezidentom ČR Petrom Pavlom a prvou dámou na počesť prezidentky a jej partnera aj za účasti osobností českého a slovenského politického a spoločenského života.

Viac k témam: Český prezident, Prezidentka SR, Štátne vyznamenanie, Zahraničná cesta, Zvolený prezident
Zdroj: SITA.sk – Čaputová je na rozlúčkovej návšteve Česka, stretla sa s Pavlom a dostane aj vyznamenanie (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -