Právna analýza na darované stíhačky MiG-29 sa nenašla, ministerstvo obrany podnikne právne kroky

0

13.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 12. júna, 12:59

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. Vnútrorezortným šetrením zistilo, že dočasne poverená vláda nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť a rezort v tejto súvislosti chystá aj právne kroky.

„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo. Tým, že vláda v demisii poslala stíhačky v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu, urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike a tým porušila Ústavu SR,“ uviedol štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher.

Žiadna právna analýza neexistuje

Ministerstvo tvrdí, že žiadna právna analýza, ktorá zaväzovala vládu Eduarda Hegera v marci 2023 darovať 13 stíhačiek MIG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, neexistuje. „Zhodovali sa na tom aj viacerí právnici, ktorí tvrdili, že dočasne poverený kabinet s vyslovenou nedôverou nemal oprávnenie darovať migy, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky,“ tvrdí rezort obrany.

Exminister Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. „Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MIG-29 pre Ukrajinu,“ tvrdí Melicher.

Ombudsman prípad uzatvoril

Keďže ministerstvo analýzu nenašlo, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský prípad uzatvoril. Ešte 22. novembra minulého roka informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva. Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať stíhačky Ukrajine. Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, čím porušilo zákon a ústavu. Argumentovalo tým, že sa snažilo požiadavke vyhovieť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.

Reakcia Naďa

Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) reagoval na obvinenia súčasného vedenia rezortu vyjadrením, že analýza k migom bola, samozrejme, spravená, a to nielen na ministerstve obrany.

„Tiež na ministerstve spravodlivosti, ministerstvo zahraničných vecí sa stotožnilo s tými názormi, ako aj právne oddelenia kancelárie prezidentky a právne oddelenie úradu vlády. Na základe tohto vláda urobila ako kolektívny orgán rozhodnutie a schválila podpis medzinárodnej zmluvy, na čo mala právo,“ povedal a dodal, že právne to bolo celé „absolútne čisté.“

Nerozhodli by sa inak

Naď hovorí, že rozumie tomu, že smeráci sa snažia nájsť čokoľvek, aby ich mohli súdiť a zavrieť. Pripomína však, že jedno trestné oznámenie na migy tu už bolo a bolo zhodené zo stola. Súčasnému vedeniu ministerstva odporúča, aby radšej začalo konečne riešiť reálne potreby Ozbrojených síl SR.

„Som veľmi rád, že vláda Eduarda Hegera darovala Ukrajine migy. Budú preplatené z európskeho mierového nástroja a zachraňujú ľudské životy. Keby bola tá možnosť opäť, nerozhodli by sme sa inak,“ skonštatoval Naď.

Viac k témam: Analýza, Protivzdušná obrana KUB, stíhačky, Stíhačky MiG-29, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Právna analýza na darované stíhačky MiG-29 sa nenašla, ministerstvo obrany podnikne právne kroky © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -