Eurovoľby v Česku vyhralo opozičné hnutie ANO, prekvapením je koalícia Prísaha a Motoristi

0

10.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 10. júna 7:10

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu v Českej republike je opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša, ktoré získalo 26,14 percenta hlasov. Strana tak v europarlamente bude mať sedem mandátov.

Rekordná volebná účasť

Na druhom mieste sa umiestnila vládna koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) so ziskom 22,27 percenta a šiestimi mandátmi. Výsledky zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ), informuje spravodajský web Novinky.cz.

ČSÚ uviedol, že volebná účasť bola rekordná, a to 36,45 percenta. Najvyššia bola v Prahe, kde hlasovalo 42,58 percenta oprávnených voličov. Počas volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 prišlo v Česku k urnám zhruba 29 percent voličov.

Tretia je koalícia Prísaha a Motoristi

Jedným z najväčších prekvapení eurovolieb v Českej republike je tretia pozícia koalície Prísaha a Motoristi, keďže za ňu hlasovalo 10,26 percenta zúčastnených voličov a získala dva mandáty. Líder tejto koalície Filip Turek dostal 152 196 preferenčných hlasov, čiže druhý najväčší počet po líderke eurokandidátky hnutia ANO Kláre Dostálovej (171 143).

Hlavnou témou Filipa Turka v kampani bola záchrana spaľovacích motorov, ktoré chce Európska únia od roku 2035 zakázať. Turek je totiž vášnivý zberateľ automobilov a v minulosti pretekal. V Európskom parlamente sa chce zasadiť o revíziu zákazu áut so spaľovacími motormi, o ktorom by sa malo diskutovať v roku 2026.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Eurovoľby v Česku vyhralo opozičné hnutie ANO, prekvapením je koalícia Prísaha a Motoristi © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -