Kde a čo študovať, aby sa o vás firmy „pobili“? Pri rozhodovaní môže mladým pomôcť aj najnovší rebríček

0

6.6.2024 (SITA.sk) – Najžiadanejšími pracovníkmi na Slovensku sú stále informatici, zvýšil sa aj záujem o absolventov strojníckej fakulty.

Pracovný portál Profesia.sk pripravil každoročný rebríček atraktivity absolventov a absolventiek slovenských vysokých škôl.

Analýza na vzorke 18 600 životopisov

Zoznamy najžiadanejších univerzít, fakúlt a tiež odborov vznikajú na základe prezretí životopisov absolventov firmami v roku 2023. Analýza sa realizovala na vzorke 18 600 životopisov. Mladým ľuďom môže pomôcť pri rozhodovaní sa, akým smerom sa uberať. V posledných rokoch suverénne dominovali fakulty informatiky.

Na čelo sa dostala Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá predbehla Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU). V oboch prípadoch si životopis absolventa či absolventky pozrú v priemere viac ako 4 firmy. Na tretie miesto sa však posunom o 11 priečok dostala strojnícka fakulta Žilinskej univerzity v Žiline s necelými štyrmi prezretiami. O 10 miest poskočila aj ďalšia Strojnícka fakulta, na šiestu priečku sa dostala tá z bratislavskej STU so skóre 3,22 prezretí,“ uvádza portál Profesia.sk.

Pracovné ponuky

Z aktuálnej analýzy vyplynulo, že jeden životopis absolventov a absolventiek informatiky si v priemere pozrie takmer 3,5 firiem. So skóre 3 je v tesnom závese strojárstvo, ktoré predbehlo stavebníctvo.

V skúmanom období roka 2023 bola každá tretia ponuka na Profesia.sk vhodná pre absolventky a absolventov najčastejšie z oblastí obchodu, výroby a administratívy. Firmy v 15 percentách ponúk z IT sektora uvádzali, že sú vhodné pre absolventov a absolventky, v prípade strojárstva to bola viac ako tretina inzerátov.

Tradičný súboj v atraktivite absolventov Ekonomickej univerzity a Slovenskej technickej univerzity vyhrala druhý rok po sebe prvá menovaná. Životopisy absolventov a absolventiek EUBA dosiahli skóre 3,21 prezretí, no životopisy absolventov STU zaostali len o pár stotín. Na tretie miesto postúpila Žilinská univerzita.

Viac k témam: Absolventi, životopis
Zdroj: SITA.sk – Kde a čo študovať, aby sa o vás firmy „pobili“? Pri rozhodovaní môže mladým pomôcť aj najnovší rebríček © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -