Ukrajinská armáda prvýkrát od začiatku vojny nehlási nedostatok delostreleckej munície

0

18.5.2024 (SITA.sk) – Prvýkrát od začiatku totálnej ruskej invázie na Ukrajinu nijaká ukrajinská brigáda nehlási nedostatok delostreleckých granátov. Ako informuje web Kyiv Independent, povedal to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Počas zimných mesiacov ukrajinské ozbrojené sily trpeli kritickým nedostatkom delostreleckých granátov, z veľkej časti pre meškanie americkej vojenskej pomoci. V januári minister obrany Rustem Umerov povedal, že Ukrajina nie je schopná vystreliť viac ako 2-tisíc granátov denne, čo bola zhruba tretina v porovnaní s tým, koľko granátov denne vystrelili Rusi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Česká iniciatíva na nákup delostreleckých granátov pre Ukrajinu identifikovala 500-tisíc kusov 155-milimetrovej munície a 300-tisíc delostreleckých granátov ráže 122 milimetrov mimo Európy, ktoré je možné kúpiť a poslať na Ukrajinu. Zelenskyj však uviedol, že pokrok v obstarávaní delostreleckých granátov sa dosiahol ešte pred začatím tejto iniciatívy.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, ukrajinský minister obrany, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinská armáda prvýkrát od začiatku vojny nehlási nedostatok delostreleckej munície © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -