Z Rafahu utieklo vyše 110-tisíc ľudí, uvádza OSN. Takmer každý z nich bol vysídlený viac ako raz

0

12.5.2024 (SITA.sk) – Úrad Organizácie Spojených národov pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) odhaduje, že z mesta Rafah na juhu Pásma Gazy od pondelka utieklo takmer 110-tisíc ľudí. V pondelok izraelská armáda nariadila evakuáciu pre časti mesta. Tvrdenia UNRWA podporujú aj satelitné zábery, ktorú ukazujú veľké množstvo Palestínčanov na úteku. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

UNRWA varoval, že hoci ľudia z Rafahu utekajú hľadajúc bezpečie, nemajú bezpečné miesto, kam by mohli ísť. „V Pásme Gazy nie je nikde bezpečne a životné podmienky sú otrasné. Jedinou nádejou je okamžité prímerie,“ urgoval úrad na sociálnej sieti X.

Hlavný koordinátor Detského fondu Spojených národov (UNICEF) re núdzové situácie v Pásme Gazy Hamish Young v piatok povedal, že ľudia v Rafahu sú „absolútne vyčerpaní a vydesení“. Pripomenul zároveň, že vysídlení ľudia, najmä deti, sú vystavení väčšiemu riziku chorôb, infekcií, podvýživy či dehydratácie.

„V Pásme Gazy je teraz takmer každý vysídlený viac ako raz,“ podotkol.

Viac k témam: Detský fond UNICEF, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Z Rafahu utieklo vyše 110-tisíc ľudí, uvádza OSN. Takmer každý z nich bol vysídlený viac ako raz © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -