Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces

0

27.4.2024 (SITA.sk) – Newyorský odvolací súd zvrátil odsúdenie bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina z roku 2020 zo znásilnenia.

Sudca podľa neho v procese poškodil bývalého filmového magnáta „hroznými“ nesprávnymi rozhodnutiami vrátane rozhodnutia nechať ženy svedčiť o obvineniach, ktoré neboli súčasťou prípadu. Sudcovia k takémuto záveru dospeli v pomere 4:3 a uviedli, že nápravou chýb v danom procese musí byť nový proces.

Sedemdesiatdvaročného Weinsteina odsúdili v New Yorku na 23 rokov väzenia za trestný čin sexuálneho aktu za násilné vykonávanie orálneho sexu na asistentke televíznej a filmovej produkcie v roku 2006 a znásilnenie tretieho stupňa za útok na začínajúcu herečku v roku 2013. Toto odsúdenie bolo významným krokom pre hnutie #MeToo, ktoré už niekoľko rokov upozorňuje na rozšírené sexuálne zneužívanie a obťažovanie vo filmovom priemysle.

Svoj trest si Weinstein odpykáva vo väzení v štáte New York, pričom stále trvá na svojej nevine. Exproducent zostane vo väzbe, keďže ho v roku 2022 v Los Angeles usvedčili z ďalšieho znásilnenia a dostal trest 16 rokov väzenia.

Viac k témam: #MeToo, Znásilnenie
Zdroj: SITA.sk – Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -