Poslanci schválili nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Zmeny čakajú zákazníkov aj obchodníkov 

0

25.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované, 24. apríla, 13:52

Oblasť ochrany spotrebiteľa sa na Slovensku predsa len dočká zmeny. Poslanci totiž v stredu definitívne schválili nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Legislatíva už čaká iba na podpis prezidentky SR.

Zákon už pritom v lete minulého roka plénum Národnej rady SR raz schválilo, následne ho však pre výhrady k právnej úprave ochrany osobnosti, ktorá sa do legislatívy dostala v druhom čítaní na základe pozmeňujúceho návrhu, vetovala hlava štátu. Nový zákon by mal platiť od júla tohto roka.

Jednoduchšia vymožiteľnosť práv

Cieľom aktuálne schváleného návrhu je tak ako v predchádzajúcom prípade podľa Ministerstva hospodárstva SR zjednotiť a modernizovať právnu úpravu ochrany spotrebiteľa a prebrať viaceré smernice Európskej únie (EÚ). Zabezpečiť by sa mala prehľadnejšia úprava práv a povinností spotrebiteľov a obchodníkov, čím sa podľa rezortu značne uľahčí dodržiavanie uvedených povinností ako aj vymožiteľnosť práv.

“Návrhom zákona sa má odstrániť doterajší trend, ktorý spočíval spravidla v prijímaní osobitných predpisov v reakcii na jednotlivé smernice a nariadenia EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Zákon o ochrane spotrebiteľa úzko prepojený na Občiansky zákonník by mal do budúcnosti predstavovať základný právny predpis v oblasti ochrany spotrebiteľa a subsumovať aj budúce legislatívne iniciatívy,” konštatuje ministerstvo.

Dlhšia lehota na odstúpenie od zmluvy

Najvýznamnejšie pozitívne zmeny v prospech spotrebiteľov predstavujú napríklad predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu, a to zo 14 na 30 dní pri zmluvách uzatvorených pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo na organizovanom podujatí, na ktorom sa spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú produkty.

Zvýšiť by sa taktiež mala ochrana pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi.

Pravidlá pri téme dvojakej kvality

Slovenské združenie pre značkové výrobky víta prijatie nového zákona o ochrane spotrebiteľa a zdôrazňuje, že do slovenského právneho priestoru prenáša pravidlá prijaté na úrovni Európskej únie ešte v roku 2019.

Špecificky pri téme takzvanej dvojakej kvality samotní značkoví výrobcovia akceptovali schválené pravidlá ešte v čase prijímania európskych pravidiel. To dokazujú aj analýzy Spoločného výskumného centra EÚ z minulého roka. Pri potravinách ako aj nepotravinových rýchloobrátkových tovaroch predávaných v rovnakom obale neexistuje nejaká geografická hranica deliaca produkty s vyššou a nižšou kvalitou,” uviedol výkonný riaditeľ združenia Ľubomír Tuchscher.

Zákon pomôže aj obchodníkom

Nový zákon by ale mal pomôcť aj obchodníkom. Okrem iného vypúšťa povinnosti, ktoré ich nadmerne zaťažujú a sú bez reálneho prínosu pre ochranu spotrebiteľov.

Taktiež zavádza mechanizmus druhej šance, teda upustenie od uloženia sankcie alebo zníženie jej výmery v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Občiansky zákonník, Ochrana spotrebiteľa, Prezidentka SR, Rokovanie NR SR, zákon o ochrane spotrebiteľa
Zdroj: SITA.sk – Poslanci schválili nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Zmeny čakajú zákazníkov aj obchodníkov  © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -