Slovensko pozná svojho majstra v pražení kávy (foto)

0

25.4.2024 (SITA.sk) – V košickej hale umenia sa 22. marca 2024 konal festival Káva Čaj Čokoláda. Zaujímavosťou tohto ročníka bola Súťaž pre pražiarov kávy – Slovak Roasting Masters.

Súťaže sa zúčastnilo 12 špičkových pražiarov z rôznych slovenských pražiarní. V neľahkej konkurencii sa uspieť nakoniec podarilo Martinovi Morbacherovi, pražiarovi z bratislavskej pražiarne black.

Táto pražiareň si tak medzi svoje predchádzajúce úspechy môže pripísať aj titul majstra v pražení kávy.

Súťaž a jej priebeh

Všetci súťažiaci v predstihu obdržali tú istú súťažnú kávu v zelenom stave. Išlo o netradičnú kávu z Rwandy. Úlohou súťažiacich bolo napražiť túto kávu najlepšie, ako len vedia. Pražiari tak museli preukázať svoje vedomosti o káve, remeselnú zručnosť pri samotnom pražení, ale aj svoj cit pre senzoriku pri jej ochutnávaní.

Vyhodnotenie súťaže sa konalo na samotnom festivale v Košiciach. Počas podujatia sa kávy senzoricky degustovali takzvaným cuppingom. Ide o spôsob prípravy, pri ktorej sú všetky vzorky vystavené rovnakým podmienkam, čím sa jednotlivé kávy dajú ohodnotiť čo najobjektívnejšie.

Práve tu porotu naviac zaujala káva, ktorú upražil Martin z pražiarne black. Martin prezradil, že sa z kávy snažil vytiahnuť najmä sladkosť, šťavnatosť a balans chuti. Tomu prispôsobil prístup pri pražení súťažnej kávy.

Viac info o súťaži: https://www.slovakroastingmasters.sk/

Kaviareň: Gorkého 15, Bratislava
Web: www.black.sk
Instagram: https://www.instagram.com/black.svk/?hl=en
Facebook:https://www.facebook.com/black.svk/

Viac k témam: Festival Káva Čaj Čokoláda, Súťaž pre pražiarov kávy – Slovak Roasting Masters
Zdroj: SITA.sk – Slovensko pozná svojho majstra v pražení kávy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -