Silné Slovensko, ponechanie veta aj vrátenie Európy občanom. KDH predstavilo desatoro konkrétnych riešení v eurovoľbách (video)

0

22.4.2024 (SITA.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo desatoro konkrétnych riešení vo voľbách do Európskeho parlamentu. Prioritou programu je vrátiť Európu občanom a presadzovať silné Slovensko v bezpečnej Európe.

Kresťanskí demokrati sú za ponechanie veta členským štátom Európskej únie (EÚ) vrátane ich kompetencií v kultúrno-etických otázkach, efektívne odstraňovanie regionálnych rozdielov či posilnenie spolupráce v rámci bezpečnosti i obrany.

Návrat k pôvodným cieľom

„Silná a bezpečná Európa bude vtedy, keď ju vrátime občanom. Mier, suverenita a prosperita sa veľakrát vytratila z projektu EÚ. Stávali sa rôzne veci, ktoré spochybnili celý európsky projekt. Z Bruselu prichádzali mnohé nezmysly, ktoré boli odtrhnuté od reality a veľakrát im ani občania Slovenska nerozumeli. EÚ vznikla, aby ochránila občanov pred ďalšími ničivými vojnami a posilňoval sa rozvoj členských štátov a ich prosperita. Dnes je potrebné, aby sa EÚ vrátila k týmto pôvodným cieľom s plnou rozhodnosťou a riešila otázky, ktoré sa dotýkajú bežného človeka, nie pseudoproblémy,“ uviedol predseda hnutia Milan Majerský na sobotňajšej tlačovej besede.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) tvrdí, že hnutie chce posilniť úlohu Slovenska v EÚ, posilniť bezpečnosť EÚ a posilniť to, aby EÚ chránila dôstojnosť každého človeka v spoločenstve. Podľa nej je v EÚ potrebné hľadať riešenia narastajúcej chudoby naprieč celou Európou.

Kľúčová je silná ekonomika

„Odpoveďou je silná ekonomika. Chceme sa zasadiť za riešenia, ktoré nebudú hnať Slovensko do izolácie, ale urobia zo Slovenska suverénny a silný členský štát EÚ. Zasadíme sa o to, aby sa v EÚ nepretláčali žiadne ideologické riešenia v kultúrno-etických témach. Budeme chrániť život, dôstojnosť človeka, manželstvo a rodinu,“ uviedla.

Zasadiť sa chcú aj o to, aby sa našli riešenia na prehodnotenie „príliš ambicióznych zelených cieľov” a akým spôsobom chrániť životné prostredie tak, aby to nebolo v rozpore s našimi ekonomickými záujmami.

Podpredseda KDH a exminister spravodlivosti Viliam Karas informoval, že kresťanskí demokrati chcú navrhnúť zmenu, aby jeden z komisárov mal portfólio osobitne zamerané na vnútornú bezpečnosť a koordináciu obranných politík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vnútorné hrozby

Európa podľa neho čelí tak vonkajším výzvam – či je to dosiahnutie mieru na Ukrajine, zvládnutie nelegálnej migrácie alebo zabezpečeniu ekonomickej bezpečnosti.

„Na druhej strane čelíme vnútorným hrozbám v podobe extrémizmu, snahám o rozbitie jednoty v Európe cez hybridné útoky. Tieto otázky chceme adresne pomenovať a hľadať pre ne odpovede aj prostredníctvom komisára pre európsku obranu a bezpečnosť,“ povedal Karas.

Hnutie upozorňuje, že mier a bezpečnosť boli prvými a základnými cieľmi európskeho integračného procesu.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Silné Slovensko, ponechanie veta aj vrátenie Európy občanom. KDH predstavilo desatoro konkrétnych riešení v eurovoľbách (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -