Bývalý ruský magnát Vardanjan drží vo väzení protestnú hladovku. Kedysi viedol Náhorný Karabach (video)

0

20.4.2024 (SITA.sk) – Bývalý ruský magnát uväznený v Azerbajdžane na základe obvinení z čias, keď bol najvyšším predstaviteľom separatistov v Náhornom Karabachu, drží protestnú hladovku. V piatok to uviedla jeho rodina.

Vzdal sa ruského občianstva

Ruben Vardanjan začal hladovku pred dvoma týždňami, chce si ňou vynútiť rýchly súdny proces. Vardanjan bol spoluzakladateľom kedysi významnej súkromnej investičnej banky Troika Dialog a nahromadil majetok za zhruba miliardu dolárov.

V roku 2022 sa vzdal ruského občianstva a presťahoval sa do Náhorného Karabachu, ktorého časti riadili etnickí Arméni snažiaci sa o odtrhnutie od Azerbajdžanu. Vardanjan sa v Náhornom Karabachu stal štátnym ministrom regiónu, čo bol ekvivalent premiéra, ale minulý rok bol odvolaný z funkcie.

Ofenzíva prinútila odísť vyše 100-tisíc ľudí

Azerbajdžan, ktorý vo vojne v roku 2020 opäť získal kontrolu nad veľkými časťami Karabachu, žiadal jeho zosadenie. Azerbajdžan v septembri 2023 prevzal plnú kontrolu nad zvyškom Náhorného Karabachu.

Former Prime Minister of Nagorno-Karabakh Ruben Vardanjan was accused of financing terrorism
The Azerbaijani intelligence services published a video of the arrested Vardanyan pic.twitter.com/VR0a89p5h5

— S p r i n t e r F a c t o r y (@Sprinterfactory) September 28, 2023
 Blesková ofenzíva prinútila odísť takmer všetkých 120-tisíc Arménov v regióne. Vardanjan bol zatknutý pri pokuse o prechod do Arménska a bol obvinený z financovania terorizmu a založenia ozbrojených skupín.

Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: SITA.sk – Bývalý ruský magnát Vardanjan drží vo väzení protestnú hladovku. Kedysi viedol Náhorný Karabach (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -