Bývalý námestník SIS a kajúcnik Beňa bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže (video)

0

19.4.2024 (SITA.sk) – Kajúcnika a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu zadržali pre podozrenie zo špionáže. Ako informoval portál televízie Joj noviny.sk, zatkli ho v africkej Konžskej demokratickej republike tamojšie úrady.

Beňa pracoval v Afrike legálne

Ako spomínaný portál pripomenul, Beňa bol jedným z kľúčových svedkov vo veľkých kauzách a vypovedal napríklad aj proti bývalému šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému.

Beňa je právoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov a súd mu vymeral päťročnú podmienku. Jeho advokát Peter Kubina pre televíziu Joj potvrdil, že ho zadržali. Ako uviedol, v Afrike pracoval legálne a boli o tom informované aj slovenské úrady vrátanie mediačného úradníka.

Beňa sa mal podľa jeho slov vrátiť na Slovensko v najbližších dňoch a dodal, že aktuálne nie je stíhaný v žiadnej trestnej veci.

Šutaj Eštok sa o situácii dozvedel zo SIS

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa na štvrtkovej tlačovej besede vyjadril, že sa o tejto situácii dozvedel zo SIS. Ako spresnil, majú informáciu, že bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže, no zatiaľ to bližšie neriešil. O ďalšom postupe sa poradí s vedením polície.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Tu sa iba ukazuje, že všetci tí kajúcnici, na ktorých bolo postavené naháňanie predstaviteľov vtedajšej opozície, či už je to Makó, ktorému boli vznesené ďalšie podozrenia zo spáchania trestných činov, alebo Beňa, ďalší dvorný kajúcnik, asi neboli takí svätí, ako sa ukazovalo,” vyhlásil Šutaj Eštok.

Dodal, že Beňa sa podľa neho po zvolení novej vlády išiel do Afriky ukryť, aby ho nenašli a neprešetrovali jeho krivé výpovede.

Čo tam robil a čo riešil, pýta sa Gašpar

Poslanec parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) uviedol, že vzhľadom na skutočnosť, že bol Beňa námestníkom SIS, sa natíska otázka, čo tam robil a čo tam riešil. To bude podľa neho legitímna otázka pre výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, za predpokladu, že poslanci alebo predsedníčka výboru Mária Kolíková (SaS) bude tento výbor iniciovať.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/tibor-gaspar_bena.mp4

Viac k témam: Kajucnik, Minister vnútra SR
Zdroj: SITA.sk – Bývalý námestník SIS a kajúcnik Beňa bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -