Poslanci majú na programe viac ako 100 bodov. Budú riešiť medvede, mimovládky aj odvolávania (naživo)

0

17.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 16. apríla, 13:57

Podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), poverený výkonom právomocí predsedu parlamentu, otvoril 12. schôdzu Národnej rady SR. Poslanci zároveň schválili program schôdze, ktorý obsahuje vyše stovky bodov.

Poslanec Gábor Grendel (klub hnutia Slovensko) požiadal vedenie parlamentu o zverejnenie rozhodnutia predsedu parlamentu zo 6. decembra minulého roku priamo na webe parlamentu.

Prvým podpredsedom mal byť Blaha

„Nové antedatované rozhodnutie, ktorým malo byť rozhodnutie z decembra zrušené nie je platné a účinné, lebo ho Peter Pellegrini (Hlas-SD) podpísal preukázateľne v čase, keď už nebol predsedom parlamentu a nemohol také poverenie podpísať,” uviedol poslanec v pléne parlamentu. V tomto prípade je podľa neho aj naďalej platné decembrové rozhodnutie.

Súčasne požiadal vedenie Národnej rady SR, aby informovalo poslancov o určenom poradí podpredsedov parlamentu, keďže podľa tohto poradia, by mali podpredsedovia zastupovať predsedu národnej rady.

„Podľa doterajších zvyklostí by mal byť prvým podpredsedom Ľuboš Blaha (Smer-SD) ako poslanec s najvyšším počtom hlasov v parlamentných voľbách spomedzi podpredsedov,” informoval.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Chceli uznesenie k Dankovej nehode

Grendel je toho názoru, že by kompetencie predsedu parlamentu mali prejsť na prvého podpredsedu, teda Blahu. Žiga poslanca informoval, že o jeho požiadavke nemôže dať hlasovať, pretože nejde o uznesenie.

Poslanec Michal Šipoš (klub hnutia Slovensko) navrhoval, aby bolo do programu schôdze zaradené uznesenie k dopravnej nehode podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS).

Prijatím uznesenia by parlament vyzval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby zverejnil kamerové záznamy z dopravnej nehody. Jeho procedurálny návrh parlament neodsúhlasil.

Návrhy na voľby členov aj správy o výsledkoch

Súčasťou návrhu programu je aj návrh na voľbu člena Súdnej rady SR, či návrh na voľbu členov Správnej rady Tlačovej agentúry SR a členov Rady pre mediálne služby.

Na aprílovej schôdzi prednesie predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová Správu o činnosti úradu za uplynulý rok a predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy uvedie Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ SR za rok 2023.

Register kandidátov a kandidátnych listín

Na aprílovej schôdzi by sa poslanci mali zaoberať vládnou novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. Jej odobrením by sa mal vytvoriť Register kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách do Národnej rady SR, vo voľbách prezidenta, vo voľbách do Európskeho parlamentu, vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov a tiež vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

Register má slúžiť na elektronickú evidenciu kandidátnych listín a kandidátov, ktorých kandidátne listiny boli doručené v zákonom ustanovenej lehote a zákonom ustanoveným spôsobom. V prípade schválenia zmien by mal register fungovať od júna tohto roku. Cieľom zriadenia registra je podľa rezortu vnútra zabezpečiť elektronické spracúvanie údajov z kandidátnych listín doručených zapisovateľom príslušných volebných komisií.

Zákon o ochrane pred útokmi chráneného živočícha

Do programu 12. schôdze zaradil podpredseda parlamentu, poverený výkonom právomocí predsedu parlamentu, Peter Žiga (Hlas-SD) aj vládny návrh ústavného zákona o ochrane pred útokmi chráneného živočícha, o ktorom by poslanci mali rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Cieľom tohto zákona má byť vytvorenie právneho rámca, ktorým sa ustanovia osobitné výnimky, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka.

Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že predloženým návrhom reagovalo primárne na v poslednom období opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí. Envirorezort dodal, že ochrana rastlín a živočíchov nemôže byť nadradená ochrane života a zdravia človeka.

Financovanie mimovládok

Poslanci Slovenskej národnej strany chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií. Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu.

Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov dôveryhodnosť a transparentnosť, lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov, zvýši sa tak tlak na zodpovedné hospodárenie a podporí dôvera a zapojenie verejnosti.

Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a presahujú sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa po novom zrejme budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou”. O novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby by sa malo rokovať na aprílovej schôdzi. V prípade odobrenia zákona by vstúpil do platnosti od januára 2025.

Tri návrhy na odvolanie z funkcie

Návrh programu aprílovej schôdze obsahuje aj návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), návrh na odvolanie poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD) z funkcie predsedu branno-bezpečnostného parlamentného výboru a návrh na odvolanie poslanca Michala Šipoša (klub hnutia Slovensko) z funkcie predsedu parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Ministerka kultúry SR, Neziskové organizácie, Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva, Odvolanie z funkcie, poslanec Národnej rady SR, Prezidentské voľby, Rokovanie NR SR, Skrátené legislatívne konanie, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Poslanci majú na programe viac ako 100 bodov. Budú riešiť medvede, mimovládky aj odvolávania (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -