Ficova vláda pre pomstu hádže investície von oknom, podľa progresívcov sú ohrozené takmer štyri miliardy

0

14.4.2024 (SITA.sk) – Vláda zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur z európskych peňazí, o ktoré teraz môže Slovensko prísť.

Upozorňuje na to podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, podľa ktorého najnovší list Európskej komisie potvrdzuje najhoršie obavy.

Fico hádže investície von oknom

„Upozorňujeme vládu už mesiace, prosíme, kričíme, navrhujeme. Partia okolo Roberta Fica je však hluchá a svojím konaním ohrozuje investície po celom Slovensku – nemocnice v Martine a Banskej Bystrici, obnovu rodinných domov, výstavbu a opravu železničných tratí a nespočetne ďalších projektov,” varuje Šimečka.

Podľa neho Ficova vláda hádže všetky tieto investície von oknom len pre pomstu a zabezpečenie beztrestnosti pre vlastných ľudí. Líder progresívcov si tiež myslí, že namiesto vládnutia sa vládna garnitúra na čele s Robertom Ficom zaoberá akurát tak natáčaním videí na sociálne siete.

Zodpovední sú všetci ostatní

Premiér Fico musí prevziať zodpovednosť, hovorí jeho predchodca a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor.

„Veľmi si želám, aby Robert Fico prestal míňať toľko energie na hľadanie vinníkov za vlastné zlyhania – hoci treba uznať, že má na to mimoriadny talent. Najprv boli na vine vraj všemocní europoslanci za PS, potom to mala byť pomsta Európskej komisie za výsledok prezidentských volieb, a čoskoro si isto spomenie ešte aj na Ivetu Radičovú a druhú Dzurindovu vládu,” povedal Ódor.

Podľa neho je zvláštne, že Fico je štvornásobný premiér, no za všetko sú zodpovední ostatní.

Vláda musí intenzívne lobovať

Podľa dlhoročnej diplomatky a poradkyne premiérov pre európsku politiku Ľubice Karvašovej musí Ficova vláda okamžite začať konať a intenzívne lobovať, aby nám nepozastavili eurofondy.

„Potrebujeme mať tím odborníkov, ktorý intenzívne rokuje s Komisiou v Bruseli a Robert Fico by mal za nimi vycestovať, nie točiť videá. Dohody sa totiž uzatvárajú za rokovacím stolom po ťažkom hľadaní kompromisov,” podčiarkla Karvašová.

Zároveň dodala, že takzvaná „suverénna zahraničná politika“ spočívajúca v silných rečiach je v skutočnosti irelevantná a vláda ňou pre ľudí na Slovensku nič nedosiahne.

Čakajú vysvetlenie

Expertka na európsku politiku Lucia Yar upozornila, že Európska komisia vidí najväčší problém v zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a zastavením peňazí z Plánu obnovy a odolnosti chce chrániť finančné záujmy Európskej únie.

„Preto má Ficova vláda problém pred eurokomisiou obhájiť zrušenie špeciálnej prokuratúry. To isté platí pre stiahnutie špeciálne vyškolených prokurátorov z viacerých živých prípadov,” vysvetlila Yar.

Európska komisia žiada od slovenskej vlády vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a aká je záruka, že budú môcť pokračovať v riešení existujúcich prípadov až do právoplatného skončenia súdneho konania.

Eurokomisia poslala list

Európska komisia zaslala 28. marca list vicepremiérovi zodpovednému za Plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas-SD), v ktorom formulovala 15 okruhov podrobných otázok k téme zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšieho osudu špeciálnych prokurátorov.

Komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Komisia žiada napríklad odpoveď na otázku, na ktoré oddelenia boli presunutí špeciálni prokurátori z rozpusteného Úradu špeciálnej prokuratúry.

Žiadajú odpovede

Pýta sa, „prečo prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry neboli presunutí na oddelenia, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi v oblasti ochrany finančných záujmov a závažnými trestnými činmi vo všeobecnosti“.

Brusel tiež žiada odpoveď na otázku, aká je záruka, že prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať v riešení svojich existujúcich prípadov až do skončenia súdneho konania.

„Ak nie, prečo si špeciálni prokurátori nemôžu ponechať aj prípady, ktoré boli od 19. marca 2024 v prípravnom konaní?“ chce vedieť komisia.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS)
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda pre pomstu hádže investície von oknom, podľa progresívcov sú ohrozené takmer štyri miliardy © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -