Šesťdesiatročný zdevastovaný bytový dom pôjde k zemi, tri rodiny stále nemajú kde bývať

0

11.4.2024 (SITA.sk) – Šesťdesiatročný zdevastovaný bytový dom na Moyzesovej ulici v Čadci pôjde k zemi. Ako na dnešnom stretnutí so zvyšnými nájomníkmi domu skonštatoval primátor mesta Matej Šimášek, vlastníkovi budovy bude v blízkej dobe vydané búracie povolenie po tom, čo splní potrebné náležitosti súvisiace s dopravným riešením.

Zostali tri rómske rodiny

Keďže v dome zostali bývať ešte tri rómske rodiny, čo najskôr podľa neho treba vyriešiť situáciu s ich vysťahovaním. Bytový dom s 31 bytmi predala čadčianska radnica súkromnému vlastníkovi v polovici roka 2021. Firma HNT Company dom kúpila za 421-tisíc eur, pričom v tom čase v ňom bolo obývaných sedem bytov.

„Právna úprava hovorí, že ak budova nie je vhodná na bývanie, prenajímateľ má nájomníkom ponúknuť náhradné ubytovanie. S viacerými sme sa dohodli na trojtisícovej finančnej kompenzácii, ale zostávajú tu rodiny, ktoré majú vyššie finančné nároky ako 20-tisíc eur, čo je pre nás nesplniteľné,” poznamenal na stretnutí právny zástupca vlastníka Matúš Návrat.

Situácia je veľmi vážna

Jeden z nájomníkov Milan Baláž v reakcii uviedol, že za sumu 20-tisíc eur sa v Čadci nedá kúpiť ani len pozemok. „Mne byt do prenájmu v tomto meste nikto nedá. Jediným riešením pre mňa, aby náhradný byt kúpil vlastník budovy a ja ho budem splácať. V prípade, že sa tak nestane, tak nech sa o mňa a rodinu postará mesto,” podotkol Baláž.

„Myslel som si, že keď je človek slušný a všetko si platí, nemôže sa ocitnúť na ulici,” vyhlásil na stretnutí ďalší z nájomníkov Silvester Baláž.

Podľa primátora Mateja Šimáška je situácia veľmi vážna, keďže termín na vydanie búracieho povolenia sa blíži. „Z troch ohrozených rodín sa nám podarilo zabezpečiť jednoizbový nájomný byt pre pani Máriu Balážovú, ktorá je dlhoročným zamestnancom mesta. V prípade dvoch viacdetných rodín aktuálne možnosti na zabezpečenie nájomných bytov nemáme,” dodal Šimášek.

Viac k témam: Primátor Čadce
Zdroj: SITA.sk – Šesťdesiatročný zdevastovaný bytový dom pôjde k zemi, tri rodiny stále nemajú kde bývať © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -