Zažil šiestich ministrov, teraz končí. Taraba odvolal z funkcie generálneho riaditeľa SHMÚ a avizuje hĺbkový audit inštitúcie

0

11.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 10. apríla, 16:34

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Martina Benka. Vo funkcii pôsobil viac ako 11 rokov.

Ako ďalej Benko informoval na sociálnej sieti, jeho služba pre SHMÚ bola veľakrát veľmi dobrodružná. Počas jeho úradovania sa na poste šéfa envirorezortu vystriedalo šesť ministrov. Benko tvrdí, že takmer každému musel vysvetľovať, na čo všetko tu SHMÚ vlastne je.

Z niekoľkých mesiacov sa stali roky

„Možno si ešte niektorí spomínate, že som túto pozíciu bral len na niekoľko týždňov prípadne mesiacov, ale napokon z toho bolo 11 rokov, 8 mesiacov a 28 dní služby, často dosť náročnej. Lebo ono také riaditeľovanie, to vám nie je len tak. Je to ozaj služba 24/7, nekončí odchodom z práce a väčšinou ani víkendom. SHMÚ prajem do ďalších rokov najmä neznížený počet nadšených zanietených zamestnancov, ktorí sú experti na to, čo robia,” napísal Benko na sociálnej sieti.

Podľa podpredsedníčky parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej (PS) je odvolanie dlhoročného riaditeľa SHMÚ ďalšou ukážkou „amatérskeho riadenia” šéfa rezortu životného prostredia Tarabu.

„Už to nie je o odstraňovaní nepohodlných ľudí, ktorí mu nevyhovujú názorovo či ideologicky. Jednoducho chce ovládnuť všetky organizácie bez ohľadu na to, či ostanú funkčné alebo nie. Náhradu už tradične nepoznáme, ale som presvedčená, že neodborné stranícke kádre ešte v SNS nevyčerpali,” povedala.

SHMÚ prejde hĺbkovým auditom

Podľa stanoviska rezortu životného prostredia bol dôvodom odvolania Benka predovšetkým zlý manažment riadenia inštitúcie, osobitne v oblasti manažovania IT projektov. Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) v tejto súvislosti skonštatoval, že skutočnosť, že niekto bol 11 rokov riaditeľ, ešte nehovorí o tom, že by tam mal zostať ďalších 11 rokov.

„To, že sme na odvolanie riaditeľa SHMÚ použili zákon prijatý vládou Igora Matoviča, ktorý formálne udáva možnosť odvolávať bez udania dôvodu, neznamená, že na odvolanie neexistujú dôvody. Tých dôvodov v prípade bývalého riaditeľa Benka je veľké množstvo,” skonštatoval Taraba. SHMÚ podľa neho prejde hĺbkovým auditom a envirorezort bude konať v oblasti prešetrenia viacerých podnetov. Rezort zároveň plánuje na pozíciu generálneho riaditeľa SHMÚ vyhlásiť riadne výberové konanie.

Viac k témam: Minister životného prostredia SR, Odvolanie z funkcie
Zdroj: SITA.sk – Zažil šiestich ministrov, teraz končí. Taraba odvolal z funkcie generálneho riaditeľa SHMÚ a avizuje hĺbkový audit inštitúcie © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -