Cestujte za programom plným jedinečných kultúrnych a umeleckých zážitkov do metropoly východu

0

4.4.2024 (SITA.sk) – Spojte jarné prechádzky mestom s bohatým kultúrnym programom, ktorý zabaví návštevníkov každého veku. Umelecké výstavy, prehliadky, zážitkové spoznávanie vedy a techniky, workshopy či historické expozície lákajú k návšteve Košickej noci múzeí a galérií tisícky nadšencov vedy, kultúry a umenia. Okrem populárnych stálic tento rok navyše program obohatia aj viaceré nové zážitky.

Košická noc múzeí a galérií s bohatým sprievodným programom

Kultúrne a umelecké inštitúcie na celom Slovensku každoročne otvárajú verejnosti svoje “skryté” komnaty výnimočne aj počas neskorých večerných a nočných hodín, a pozývajú tak na jedinečný zážitok, ktorý počas roka nie je verejnosti bežne dostupný. Noc múzeí a galérií sa teší výnimočne vysokej obľube aj v Košiciach, kde tento rok počas v poradí už 20. ročníka budú návštevníci s témou Príbehy ožívajú odkrývať tajomstvá umeleckých diel či ľudového remesla, záhady vedy a techniky i ďalšie príbehy z histórie a moderných čias, ktoré by nemali uniknúť zvedavej pozornosti návštevníkov.

Súčasťou nabitého programu sedemnástich kultúrnych a umeleckých inštitúcií bude 18. mája okrem sprístupnených bežných expozícií aj pátracia hra pre rodiny s deťmi, nočná burza starožitností, vzácne archeologické exponáty, krvavé historky z temnice, burza katalógov, moderné gitarové koncerty, komentované prehliadky tradičného aj súčasného umenia, workshopy a mnoho ďalších.

Divadelné predstavenia na vodnej clone Spievajúcej fontány

Jarnú atmosféru historického centra v máji osvieži aj slávnostne znovuotvorenie ikonickej spievajúcej fontány v parku na Hlavnej ulici. Spievajúca fontána je spolu so zvonkohrou neodmysliteľnou zastávkou každého návštevníka v meste. Oddýchnite si v malebnom parku medzi bránami historickej budovy divadla a Dómu svätej Alžbety a nechajte sa unášať čarom fontány, ktoré dopĺňajú nové vodné trysky, živé osvetlenie či unikátne premietania predstavení Národného divadla Košice na vodnej clone. Očarujúcu atmosféru si príďte užiť najmä po zotmení, kedy sa návšteva tohto miesta premení na nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Virtuálna video prehliadka sakrálnych pamiatok

Košice sú držiteľom titulu UNESCO Creative City of Media Arts, čo sa odráža aj na ponuke a aktivitách tamojších kultúrnych a umeleckých inštitúcií. S odkazom na tento titul vznikla aj séria interaktívnych video prehliadok v multimediálnej miestnosti Visit Košice Infopointu na Hlavnej ulici, ktorá návštevníkom predstaví sakrálne pamiatky z inak len ťažko dostupných alebo vôbec nedostupných uhlov.

Obzrite si detaily vitrážových okien, pozrite sa na loď kostola z vtáčej perspektívy či zachyťte detaily vonkajšej fasády majestátnej gotickej katedrály a ďalších šiestich sakrálnych budov. Virtuálna prehliadka bude návštevníkom sprístupnená od mája, aj ako súčasť programu Košickej noci múzeí a galérií.

Sakrálna mapa či prehliadka Ikon košickej architektúry

Najväčšia mestská pamiatková rezervácia na Slovensku ponúka program aj nadšencom architektúry. Vďaka praktickým mapám v digitálnej podobe sa návštevníci môžu vydať na prehliadku 23 dychberúcich sakrálnych pamiatok aj 22 ikon modernej košickej architektúry. Prehľadne spracované návody na prehliadky mestom vo vlastnom tempe si návštevníci môžu vyzdvihnúť priamo vo Visit Košice Infopointe alebo na webe.

Umelecké jadro Košíc už stáročia budujú jeho obyvatelia, návštevníci, verní nadšenci i mnohé etablované inštitúcie. Niet preto divu, že mesto ponúka bohatý kultúrny program na každý deň aj výnimočnú noc. Ponorte sa s nami už 18. mája do tmy plnej zážitkov počas Košickej noci múzeí a galérií, ktorá odkryje mnoho zaujímavostí, príbehov a skrytých pokladov. Program podujatia a ďalšie praktické informácie nájdete na www.visitkosice.org.

Informačný servis

Viac k témam: Košice, Kultúra, Noc múzeí a galérií, PR
Zdroj: SITA.sk – Cestujte za programom plným jedinečných kultúrnych a umeleckých zážitkov do metropoly východu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -