Ministerstvo kultúry začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok, odborníci prezradili aj jeho priority 

0

2.4.2024 (SITA.sk) – Ministerstvo kultúry začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok. Ako informoval rezort kultúry, navštívili kultúrne pamiatky na východe Slovenska, pričom obnovu hradov, zámkov a kaštieľov pokladá ministerstvo za prioritu.

Odborníci ministerstva kultúry zo Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka Ministerstva kultúry (MK) SR navštívili významné kultúrne inštitúcie v Prešove, Košiciach, hrad Krásna hôrka a kaštieľ v Betliari.

Vykonané obhliadky objektov

Odborníci z ministerstva sa stretli s riadiacimi pracovníkmi inštitúcií a vykonali obhliadky objektov.

„Cieľom našej prvej pracovnej cesty bola identifikácia problémov a zadefinovanie možností nápravy. Zistiť, aký je skutkový stav priamo na mieste je základom pre ďalšie plány a aktivity ministerstva,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka MK SR Peter Lukáč. Ako doplnil, v Prešove bolo cieľom Slovenské technické múzeum – Múzeum Solivar v Prešove. Podľa Lukáča je solivar významný komplex s veľkým potenciálom.

„Po tohtoročnom dokončení rekonštrukcie objektu Varne František, ktorá je súčasťou areálu múzea, pritiahne Solivar určite viac návštevníkov. Pozornosť je preto potrebné venovať aj vhodnej obslužnej infraštruktúre,“ dodal Lukáč. MK SR múzeu ponúklo súčinnosť pri získavaní prostriedkov na vybudovanie parkoviska.

Knižnica, divadlo aj hrady

Odborníci rezortu kultúry navštívili aj Štátnu vedeckú knižnicu v Prešove, ktorá požaduje výstavbu novej budovy.

„V porovnaní s plánovanými finančnými prostriedkami však aktuálne odhadovaná cena realizácie vzrástla o viac ako 80 percent. Rezort preto odporúča prepracovanie projektu v rámci možností dostupného financovania,” informovalo MK SR. Ďalšou zastávkou ministerstva bolo Národné divadlo Košice a Slovenské technické múzeum v Košiciach, súčasťou ktorého je aj Múzeum letectva v Košiciach.

Rezort kultúry by chcel pomôcť pri obnove kupoly planetária a sanácie strechy Múzea letectva. Ako rezort spresnil, podporu od ministerstva majú aj spoločné plány Slovenského technického múzea a Štátnej vedeckej knižnice. V pláne je vystavať nový depozitár, ktorý by využívali obe inštitúcie.

Odborníci ďalej navštívili kaštieľ v Betliari a hrad Krásna Hôrka. „Práve tu mimoriadne pociťuje ministerstvo kultúry dlhodobý investičný dlh Slovenska v oblasti obnovy hradov, zámkov a kaštieľov. Zámer sprístupniť čo najskôr dolný a stredný hrad po obnove Krásnej Hôrky si bude vyžadovať ďalšie kapitálové zdroje ministerstva,“ skonštatovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Objekty mimoriadneho historického významu

Poslednou zastávkou ministerstva kultúry bola Gotická cesta na Gemeri, kde sa nachádza ešte niekoľko objektov mimoriadneho historického významu. Odborníci z rezortu kultúry navštívili národnú kultúrnu pamiatku, ktorou je Evanjelický kostol v Štítniku a tiež Evanjelický kostol v Koceľovciach.

„Kultúrno-turistická trasa Gotická cesta Gemer má obrovský význam nielen pre slovenskú kultúru, ale aj turizmus. Rezort kultúry tu vidí prienik pre spoluprácu s novovzniknutým ministerstvom cestovného ruchu,“ uviedla Šimkovičová. Ministerstvo kultúry avizovalo, že bude pokračovať v kontrolách národných kultúrnych pamiatok a vzácnych objektov historického kultúrneho dedičstva aj v ďalších regiónoch Slovenska.

Viac k témam: Evanjelický kostol v Koceľovciach, Evanjelický kostol v Štítniku, Gotická cesta na Gemeri, Hrad Krásna Hôrka, kaštieľ Betliar, Ministerka kultúry SR, Národné divadlo Košice, Odborníci ministerstva kultúry, Štátna vedecká knižnica v Prešove
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo kultúry začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok, odborníci prezradili aj jeho priority  © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -