Ficova vláda sa stáva hrobárom V4, podľa Korčoka ničí naše vzťahy s Českom a Poľskom (video)

0

7.3.2024 (SITA.sk) – Vláda Roberta Fica deštruuje vzťahy s našimi najbližšími susedmi a stáva sa hrobárom Vyšehradskej štvorky (V4). Povedal to v stredu na tlačovej besede občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok.

Poukázal na to, že vláda zožala kritiku od českého premiéra Petra Fialu, ako aj od poľského premiéra Donalda Tuska.

V4 je v umelom spánku

„V súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine a postojom Maďarska sa V4 dostala do umelého spánku. Ale to, čo dnes robí Slovenská republika vo vzťahu k Ukrajine spôsobuje, že V4 sa dostáva do klinickej smrti. Preto od mojich kontaktov viem, že v Poľsku aj v Českej republike si kladú otázku, aký význam má ešte vyšehradská spolupráca,” povedal Korčok.

Zdôraznil, že v zahraničnej politike platí základná poučka, že všetko sa začína v susedstve. Súčasná vláda deklarovala, že bude oživovať V4, no podľa Korčoka sa deje presný opak, naši susedia si kladú otázku, čo má znamenať tento hazard so zahraničnopolitickým postavením Slovenska a či to nebude mať vplyv aj na ich bezpečnosti.

Nazažil takú hanbu pre Slovensko

„Bol som 30 rokov v zahraničnej službe a nikdy som nezažil takú hanbu pre Slovenskú republiku, akej sme boli svedkami nedávno, keď na rokovanie premiérov V4 do Prahy prišiel slovenský premiér a bol vypískaný. To sú veci, ktoré sa v demokracii stávajú, ale ešte sa to nestalo v česko-slovenskej relácii,” zdôraznil.

Odozvou na flirtovanie slovenskej vlády s Ruskom bude podľa neho ochladnutie vzťahov s Českom, Poľskom, ale aj našimi ďalšími spojencami.

„Pre občanov Slovenska je veľmi zlou správou, že my sa oberáme o spojencov. Nielen tým, ako útočíme na veľkých spojencov v EÚ a v NATO, ale aj trestuhodne pošliapavame vzťahy s Českom a Poľskom,” podčiarkol Korčok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zrádzame jednotu EÚ

Kľúčové podľa neho preto bude, či do úradu prezidenta príde niekto, ktorý tento trend dokáže zastaviť, alebo len prevrhne loď zahraničnej politiky, ktorá je už aj tak naklonená.

Na záver Korčok dodal, že zahraničná politika vlády rozhodne nie je suverénna, ako Fico rád deklaruje, ale suverénne najviac škodí postaveniu Slovenskej republiky. Jej výsledkom je deštrukcia vzťahov so susedmi, pálenie mostov so spojencami a na druhej strane objímanie sa s agresorom.

„Zrádzame jednotu tej Európskej únie – tej únie, o ktorej predseda vlády hovorí, že chce, aby bola silnejšia,” skonštatoval Korčok.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), rusko-ukrajinský konflikt, V4 Visegrádska štvorka
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda sa stáva hrobárom V4, podľa Korčoka ničí naše vzťahy s Českom a Poľskom (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -