Srbi si zopakujú voľby do zastupiteľstva v Belehrade, termín zatiaľ ešte nie je známy

0

5.3.2024 (SITA.sk) – V srbskom Belehrade sa neskôr počas tohto roka zopakujú voľby do mestského zastupiteľstva. Stalo sa tak po mesiacoch politického napätia a sťažnostiach opozície, že decembrové hlasovanie bolo zmanipulované.

Termín opakovaných volieb

Termín opakovaných volieb v srbskej metropole, ktoré v nedeľu oznámili tamojší predstavitelia, zatiaľ nie je známy.

Nedeľa predstavuje formálny konečný termín na vytvorenie mestských orgánov po decembrových voľbách. Doterajšie zastupiteľstvo zostáva v úrade až do nových volieb.

Za víťaza volieb zo 17. decembra vyhlásili vládnucu Srbskú progresívnu stranu prezidenta Aleksandara Vučića. Hlavná opozičná aliancia Srbsko proti násiliu však trvá na to, že ju okradli o víťazstvo v Belehrade a parlamentné voľby, ktoré sa konali v tom istom čase, boli plné nezrovnalostí.

Vučič popiera pochybenie

Opozícia a niektorí pozorovatelia miestnych volieb tvrdili, že do voličských zoznamov v Belehrade pribudli aj voliči zo zahraničia a v deň volieb ich priviezli, aby volili vládnucu stranu. Spor viedol k veľkým pouličným protestom.

Vučič aj jeho strana popierajú pochybenie a o obvineniach z podvodu tvrdia, že sú to výmysly zamerané na destabilizáciu Srbska.

Medzinárodní pozorovatelia tento týždeň oznámili, že decembrové voľby v Srbsku sa uskutočnili v „nespravodlivých podmienkach“, pričom z časti za tým bola aj účasť prezidenta a systémové výhody pre vládnu stranu, ako aj tvrdá rétorika, zaujatosť v médiách, tlak na zamestnancov verejného sektora a zneužívanie verejných financií.

Oznámenie nových volieb v Belehrade niektorí opoziční politici privítali ako víťazstvo nad Vučićovou stranou.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Srbsku, Srbský prezident
Zdroj: SITA.sk – Srbi si zopakujú voľby do zastupiteľstva v Belehrade, termín zatiaľ ešte nie je známy © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -