Izraelskí vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou

0

2.3.2024 (SITA.sk) – Izraelskí predstavitelia uznali, že ich vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou pri vstupe do severného Pásma Gazy.

Predstavitelia, ktorí komunikovali pod podmienkou anonymity, uviedli, že vojaci začali strieľať, keď sa dav priblížil k vojakom „ohrozujúcim spôsobom“.

Viac než sto mŕtvych

Palestínske ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy informovalo, že 104 ľudí zomrelo a 760 utrpelo zranenia.

Palestínski svedkovia sa pre agentúru AP vyjadrili, že vojaci strieľali na dav a vystrelil aj tank. Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že „desiatky boli zabité a zranené pri tlačení, šliapaní a prejdení nákladnými autami“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Armáda tiež zverejnila letecké zábery, na ktorých boli vidieť stovky ľudí, ktorí sa tlačili okolo nákladných áut. Zo záberov nebolo jasné, či ľudia v dave na niekoho šliapu.

Severné Pásmo Gazy patrilo medzi prvé ciele izraelskej ofenzívy v reakcii na útok militantného hnutia Hamas zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal 1 200 mŕtvych a zhruba 250 rukojemníkov.

Davy zahlcujú konvoje s pomocou

Oblasť je rozsiahlo zdevastovaná a mesiace bola zväčša izolovaná od zvyšku územia, pričom tam prúdilo málo pomoci.

Humanitárne skupiny tvrdia, že je takmer nemožné dodať do väčšiny Gazy humanitárnu pomoc, z časti aj preto, že veľké davy zúfalých ľudí zahlcujú konvoje s pomocou.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok informovalo, že počet mŕtvych Palestínčanov v dôsledku vojny presiahol hranicu 30-tisíc.

O život podľa neho prišlo už 30 035 ľudí a ďalších 70 457 utrpelo zranenia. Rezort nerozlišuje medzi civilistami a bojovníkmi, ale podľa jeho údajov zhruba dve tretiny obetí sú ženy a deti.

Údaje z minulých vojen sa potvrdili

Palestínske ministerstvo zdravotníctva je súčasťou vlády vedenej Hamasom, ale zahŕňa lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí nie sú pridružení k tejto skupine.

Jeho údaje o obetiach z predchádzajúcich vojen sa potvrdili pri kontrole OSN, nezávislých vyšetrovaniach a dokonca aj pri izraelských výpočtoch.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Izraelskí vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -