„Mastičkára“ Josefa opäť uznal súd vinným, trest mu však mimoriadne znížil na osem rokov väzenia

0

1.3.2024 (SITA.sk) – Okresný súd v Trnave poslal na osem rokov do väzenia s minimálnym stupňom stráženia Josefa Šipoša, ktorý v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec pestoval rastliny konope. Podľa jeho tvrdení z nich vyrábal masti a tinktúry, ktoré pomáhali ľuďom so zdravotnými ťažkosťami, preto je mediálne známy aj ako „mastičkár“.

Išlo už o štvrtý rozsudok prvostupňového súdu v tejto kauze, predchádzajúce tri odvolací súd zrušil. Súd najnovšie pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu pod dolnú hranicu trestnej sadzby, ktorá je v tomto prípade od 15 do 20 rokov. Osem rokov je pri tejto trestnej sadzbe najnižší možný trest.

„Mastičkár“ nie je s rozsudkom spokojný

Josef Šipoš napriek tomu nebol s rozsudkom spokojný, poukázal na množstvo chýb v celom procese a pripustil, že čakal iné rozhodnutie súdu. Potvrdil, že si nevie predstaviť návrat za mreže, kde strávil približne 2,5 roka vo väzbe. V súčasnosti vedie riadny život, testy na zakázané látky má negatívne.

„Pravdepodobne podáme odvolanie, lebo ako som vnímal zdôvodnenie rozsudku, dôvodom na zníženie trestu sú procesné pochybenia. A to je dôvod na oslobodenie, nie na zníženie trestu,“ naznačil ďalší postup advokát Igor Ribár. Prokurátor sa k možnosti odvolania nevyjadril.

Príklad drakonického trestu

Okresný súd v Trnave pred dvoma rokmi vymeral Josefovi Šipošovi za drogovú trestnú činnosť trest odňatia slobody na 20 rokov v ústave s maximálnym stupňom stráženia a na prepadnutie majetku, v jeho prípade rodinného domu.

Po zrušení rozsudku krajským súdom mu v minulom roku znížil uložený trest na 15 rokov, ani tento rozsudok však nenadobudol právoplatnosť. Trest pre „mastičkára“ Josefa Šipoša dávali ako príklad drakonického trestu aj politici, predovšetkým z Progresívneho Slovenska.

Josefovi Šipošovi policajti NAKA začiatkom roku 2021 pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany. Obvinili ho z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Obžalovaný sa priznal, že si zadovážil semená rastliny konope a v rokoch 2019 a 2020 z nich vypestoval rastliny, ktoré podľa jeho tvrdenia používal na výrobu mastí s liečivým účinkom.

Viac k témam: Konope, Marihuana, Súdy
Zdroj: SITA.sk – „Mastičkára“ Josefa opäť uznal súd vinným, trest mu však mimoriadne znížil na osem rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -