Progresívne Slovensko plánuje štatút tajnej služby napadnúť na generálnej prokuratúre, dokument je stále v utajenom režime

0

29.2.2024 (SITA.sk) – Opozícia na stredajšom zasadnutí Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) nedostala uspokojivé odpovede o plánovaných zmenách v tajnej službe. Skonštatovali to poslanci Progresívneho Slovenska Martin Dubéci a Zuzana Števulová. Ako ďalej uviedli, dianie na výbore len prehĺbilo ich obavy z ohrozenia demokratických procesov v krajine.

„Neexistuje totiž dôvod, aby bol dokument, na základe ktorého sa má vyberať riaditeľ SIS, v utajenom režime. Tento postup je škandalózny a podľa nás aj nezákonný,“ skonštatovali v stanovisku poslanci PS. Doplnili, že v tejto súvislosti budú žiadať odtajnenie časti štatútu o riadení tajnej služby.

„Rovnako budeme o dianí informovať Generálnu prokuratúru SR. Koalícia sa zjavne chystá na ovládnutie spravodajskej služby, a to netransparentne a nasilu,“ doplnili opoziční poslanci.

Vláda tento mesiac schválila doplnenie štatútu SIS, išlo o utajený materiál. Ešte predtým vybrala na post šéfa SIS Pavla Gašpara, ktorý dosiaľ pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti. Prezidentka Zuzana Čaputová na margo toho, kedy vymenuje nového riaditeľa SIS, keďže ide o kompetenciu, ktorá prináleží hlave štátu, uviedla, že nevidí dôvod ponáhľať sa s takým dôležitým a zodpovedným rozhodnutím.

Naznačila tiež, že to môže trvať i mesiace, pričom jej samotnej sa čoskoro končí prezidentský mandát. Vnímala tiež náznaky zo strany premiéra Roberta Fica, že by jej mohli túto kompetenciu odobrať, proti tejto možnosti sa ale postavil jeho koaličný partner Peter Pellegrini.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Parlamentný výbor, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, štatút
Zdroj: SITA.sk – Progresívne Slovensko plánuje štatút tajnej služby napadnúť na generálnej prokuratúre, dokument je stále v utajenom režime © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -