Fico, jdi domů do Ruska, vítali demonštranti premiéra na summite V4 v Prahe (video)

0

28.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 27. februára 2024, 15:07

Utorňajšie stretnutie predsedov vlád Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v rámci samitu Vyšehradskej skupiny v Prahe prinieslo dlhé, no veľmi otvorené a úprimné rokovanie. Takto zhodnotil schôdzku český premiér Petr Fiala.

Zhodnú sa na dvoch veciach

Na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že medzi lídrami kvarteta krajín existujú rozdiely, no súčasne i veci, na ktorých sa dokážu zhodnúť a má zmysel, aby „naše krajiny na nich spolupracovali“.

„Čo sa týka Ukrajiny, zhodneme sa vo dvoch veciach – po prvé, že ruská agresia je hrubé porušenie medzinárodného práva a tento postoj zdieľajú všetky štyri krajiny, druhou vecou, na ktorej sa zhodneme, že Ukrajina potrebuje pomoc. Líšime sa v tom, aká forma pomoci to má byť a akú formu sú krajiny ochotné poskytovať. ČR a Poľsko sa podieľajú na vojenskej pomoci, čo je forma, ktorú SR a Maďarsko nepodporujú,“ povedal Fiala, ktorý chce, aby krajiny V4 spolupracovali vo viacerých oblastiach, napríklad v poľnohospodárstve a energetike.

Bude lepšie, keď bude V4 solidárnejšia

V podaní poľského premiéra Donalda Tuska v Lichtenštajnskom paláci na brehu Vltavy odznelo, že vyšehradská skupina má veľmi silné základy.

„Jej základom bol odpor voči sovietskemu impériu a prítomnosti sovietskych vojakov v našich krajinách. Pamätáme si solidaritu medzi našimi krajinami. Spomeniem rok 1956 v Maďarsku či pražskú jar… Tieto hodnoty vytvorili vyšehradský formát. Záleží mi na tom. Chcel by som, aby sme si všetci pamätali, čo bolo základom V4,“ povedal Tusk.

Podľa Tuska majú štáty V4 rôzne prístupy, ale premiéri v utorok rokovali o tom, čo môžu urobiť pre Ukrajinu. „Počítam s tým, že po našej diskusii bude podpora Ukrajiny jednoznačnejšia.“ Tusk tiež pripomenul ďalšie spoločné záujmy krajín V4, napríklad zelenú dohodu, priemysel, poľnohospodárstvo či obchod.

„V Bruseli by sme mali rokovať o tom, aby pomoc Ukrajine nespôsobovala stratu pre naše poľnohospodárstvo,“ podotkol. „Pre Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko bude lepšie, keď V4 bude solidárnejšia. Mali by sme pracovať, aby sme aspoň časť otázok mali v spoločnej agende. Po dnešku som však optimista,“ skonštatoval Tusk.

Žiadne špekulácie o tom, kto je agresor a kto obeť

Poľský premiér Donald Tusk po skončení samitu Vyšehradskej skupiny v Prahe ešte zdôraznil, že Ukrajina bojuje za svoju nezávislosť a svoju slobodu. A je to podľa neho také jasné, že o tom ani netreba zbytočne hovoriť.

„Ak by sme prijali hľadisko Moskvy, ktoré prezentuje Putin, tak Česko, Poľsko, Maďarsko ani Slovensko by neboli nezávislé krajiny a nemali by žiadnu možnosť voľby,“ povedal Tusk.

Pripomenul, že ruský vodca, ktorý rozpútal vojnu na Ukrajine, je vojnový zločinec. „K agresii Ruska voči Ukrajine skrátka došlo. Nemôžeme si dovoliť symetrizovanie. Hodnotenie toho, čo sa deje na Ukrajine, musí byť jednoznačné. Pri hodnotení, kto je agresor a obeť, nie je priestor na vyjednávanie. Vyjednávať môžeme o mieri a pomoci, ale nemôžeme špekulovať o tom, kto je agresor a obeť,“ dodal Tusk.

V4 je už úplne iná inštitúcia

Jeho český náprotivok Petr Fiala z pohľadu V4 povedal, že Vyšehradská skupina je už úplne iná inštitúcia ako bola pred ruskou agresiou voči Ukrajine.

„Niektoré naše rozdiely na riešenie vojny sú veľmi podstatné. Na druhej strane som rád, že možno aj vďaka našej komunikácii sa nám darí dosahovať spoločné riešenia a jednotný postoj na európskej úrovni. To považujem za veľmi dôležité.“

„Nepochybne existenciu V4 ovplyvňuje to, že v kľúčovej záležitosti máme rozdielne pozície. Ako však ukázalo aj dnešné stretnutie, má zmysel viesť dialóg a hľadať to, čo nás spája,“ zakončil Fiala.

Maďarsko nechce mať hranicu s Ruskom

Maďarský premiér Viktor Orbán sa na úvod pochválil tým, že v jeho podaní je to 52. samit, na ktorom sa zúčastnil. „Svet okolo nás sa mení. V čase, keď vznikla V4, v tom čase V3, sme sa chceli usadiť v západných štruktúrach,“ povedal Orbán a poznamenal, že krajiny V4 majú niektoré rozdiely, ktoré sa týkajú hlavne rusko-ukrajinskej vojny.

„Ale aj tam máme niektoré spoločné postoje. Za Maďarsko môžem povedať, že nechceme mať spoločnú hranicu s Ruskom. Preto Ukrajine chceme pomáhať a budeme jej pomáhať. Neposielame zbrane na Ukrajinu. Poskytneme však všetku humanitárnu pomoc, výcvik lekárov pôsobiacich vo vojne, pomáhame utečencom či pri opravách energetickej infraštruktúry Ukrajiny,“ podotkol Orbán.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240227_-lichtenstajsky-palac_illik.mp4

Fico verí v mierové riešenie

Predseda slovenskej vlády Robert Fico vyhlásil, že „to bolo jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4“. „Keď zrátate počet obyvateľov, ktoré reprezentujeme, tak sme niekde na úrovni 60 miliónov. Áno, máme na niektoré veci rozdielne názory. Neverím vo vojenské riešenie vojny na Ukrajine, verím v mierové riešenie. Ale o niekoľko rokov táto vojna skončí. Možno tu my ani nebudeme, ale formát V4 bude veľmi dôležitý,“ povedal Fico a pristavil sa tiež pri otázke rozšírenia Európskej únie. „Rozšírenie na 30 alebo 35 krajín bude mať dopad na rozpočet EÚ. Bude menej peňazí,“ poznamenal Fico.

„Prejavila sa skúsenosť a schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti. Vojna raz skončí a skončia aj rozdielne názory. V4 môže byť v nasledujúcom období mimoriadne dôležitým regionálnym formátom,“ zakončil Fico.

Pred Lichtenštajnským mestským palácom na brehu Vltavy, kde sa koná summit, Fica piskotom privítala menšia skupinka demonštrantov, ktorí v rukách držali ukrajinské vlajky a viacero transparentov. Na najväčšom z nich bolo napísané „Fico, jdi domů do Ruska“.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240227_fototermin_v4_illik.mp4https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240227_fico-orban-na-letisku-v-prahe_illik.mp4https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240227_-prichod-praha_orban-fico.mp4https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240227_-fico-odchod-ba.mp4

Viac k témam: Český premiér, Maďarský premiér, poľský premiér, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, samit, Vyšehradska štvorka
Zdroj: SITA.sk – Fico, jdi domů do Ruska, vítali demonštranti premiéra na summite V4 v Prahe (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -